Prezident USA, Donald Trump, na svém předvolebním mítinku „MAGA“ v Grand Rapids, Michigan, 28. března 2019. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)
Prezident USA, Donald Trump, na svém předvolebním mítinku „MAGA“ v Grand Rapids, Michigan, 28. března 2019. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)
Trumpova kampaň za znovuzvolení do prezidentského křesla v roce 2020 se kromě dosavadních úspěchů jeho administrativy zaměří na odhalování výrazného posunu demokratických kandidátů k socialismu, řekla pro The Epoch Times tisková mluvčí Trumpovy kampaně Kayleigh McEnanyová.

Do prezidentských voleb, jež se budou ve Spojených státech konat 3. listopadu 2020, se dle Federálního volebního výboru zatím přihlásilo přes 650 kandidátů. Dle stranické příslušnosti je nejvíce uchazečů z Demokratické strany (přes 200), poté nezávislí kandidáti (140), republikáni (85) a následují kandidáti dalších menších uskupení.

Ve vývoji uvnitř Demokratické strany USA lze v posledních letech pozorovat zvyšující se tendence k levicové politice. To se odráží i u sedmi z osmi doposud nejsilnějších demokratických kandidátů na prezidenta, kteří přímo podporují socialistické programy jako Medicare for All (MA, zdravotní péče pro všechny) a Green New Deal (GND, nová zelená dohoda)

Tisková mluvčí Trumpovy kampaně, McEnanyová, řekla, že protlačovat výše zmíněné radikální programy by bylo ještě před deseti lety ve Spojených státech něco nepředstavitelného. 

Původně se v Trumpově kampani neplánovali zabývat socialismem, ale nyní chtějí na tento trend poukázat.

„Mysleli jsme, že debata na toto téma (socialismus) skončila v osmdesátých letech. Mysleli jsme, že to skončilo s rozpadem Sovětského svazu, ale nyní nás chtějí demokraté vést cestou Venezuely,“ řekla McEnanyová. „Nyní se všichni intenzivně zaměřujeme na socialismus – každý člen naší kampaně.“

Dle McEnanyové by přijetí socialistických návrhů jako MA, GND a plně dotovaného vysokoškolského vzdělání znamenalo pro ekonomiku země vydávat ze státního rozpočtu desítky bilionů dolarů navíc, což by s sebou nutně neslo zvýšení daňového zatížení a prohloubení státního dluhu.

„Toto je socialismus – jeho vydrancované ekonomiky, ničení osobní svobody. Pro mě osobně je neskutečné slyšet slovo socialismus v rámci debat demokratů,“ řekla McEnanyová.

Trump MAGA rally in Grand Rapids9A6A0037-1200x800
Kayleigh McEnanyová, tisková mluvčí Trumpovy kampaně 2020 před předvolebním mítinkem amerického prezidenta Trumpa v Grand Rapids, Michigan, 28. března 2019. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Na socialismus pohlíží v pozitivním světle pouze 18 % Američanů. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že i když značná část Američanů podporuje program Medicare for All, jejich pohled se výrazně mění poté co zjistí, že tento program bude vést v vyššímu zdanění.

Největší oblibě se socialismus těší mezi mladými voliči. McEnanyová se domnívá, že to je způsobeno tím, že mileniálové nepocítili přímo Obmovu ekonomiku.

„Mí vrstevníci – patřím k mileniálům – mí vrstevníci nemohli sehnat práci, nemohli sehnat dobře placené zaměstnání, určitě nesehnali místo odpovídající jejich vysokoškolským titulům,“ vysvětlila McEnanyová a dodala, že tento trend se za Trumpa mění.