Zdravý životní styl a správná dieta přispívají ke zpomalení stárnutí. (Edward Cisneros / Unsplash)
Zdravý životní styl a správná dieta přispívají ke zpomalení stárnutí. (Edward Cisneros / Unsplash)
Naše posedlost stárnutím – nebo spíše tím jak nezestárnout – je v dnešní době intenzivnější než kdy dříve. Nekonečné reklamy na nejnovější krém na zbavení se vrásek či opakující se kůry na zajištění mladistvějšího vzhledu přinášejí velkým korporacím jistojistě velké zisky. Avšak které z těchto produktů opravdu fungují a za kterými stojí jen chytrá marketingová strategie?

Ba co víc, nejnovější studie prokazují něco, o čem už dávno víme – více úsměvů a méně starostí, to vede k delšímu a zdravějšímu životu. Takže pojďme se podívat, které produkty opravdu mohou pomoci v boji proti stárnutí a co je jen přehnaný marketingový švindl.

Lidský růstový hormon

Mýtus: HGH (lidský růstový hormon) je bezpečný, přirozený způsob, jak zpomalit a odvrátit známky stárnutí.

Fakt: Studie na lidech zkoumající používání HGH doplňků uvádějí nárůst svalové hmoty, posílení imunitního systému a zvýšení libida. Ale zatímco subjektivně lidé tvrdí, že se cítí lépe, výsledky ve studiích s laboratorními myšmi naznačují, že vyšší hladiny HGH život neprodlužují, ale právě naopak délku života snižují. Bylo prokázáno, že HGH způsobuje rychlejší šíření a růst rakovinových buněk.

Dr. Catherine Arvatelyová, odbornice na boj proti stárnutí z Newport Beach, na toto téma prohlásila: „Viděla jsem zjevné rozdíly ve vzhledu lidí – méně vrásek, mladistvější vzhled, někdy dokonce změnu barvy vlasů z šedých na černé, avšak HGH svým pacientům nepředepisuji, je to jako hrát si s ohněm.“

Doktorka Helen Pensantiová souhlasí: „Užívání HGH má za následek nemoc nazvanou akromegálie, jenž zapříčiní, že vám stále porostou uši, nos a brada.

Resveratrol

30849298497 1d405db4a6 z
Červené víno obsahuje pouze omezené dávky resveratrolu. (Rawpixel/Flickr)
Mýtus: Pravidelná konzumace červeného vína poskytne tělu dostatečnou dávku resveratrolu, který zpomaluje proces stárnutí.

Fakt: Studie provedená National Institute on Aging zjistila, že myši, jimž byl podáván resveratrol, mají zdravější srdce, kosti, rovnováhu a koordinaci motoriky. Probíhající studie na lidech dokazují u jedinců zvýšenou kognitivní funkci a atletickou zdatnost. 

Aby bylo možné získat dostatečnou dávku resveratrolu pouze a jen z červeného vína, musel by člověk denně vypít desítky lahví. Typická láhev obsahuje v nejlepším případě pouze 5 mg resveratrolu, o hodně méně než je doporučená dávka 250 až 500 mg pro dosažení optimálních výsledků. Naštěstí se dá resveratrol sehnat ve většině lékáren.

Sluneční paprsky

beach-blue-female-33622
Ilustrační foto. (Pexels.com)

Mýtus: Škodlivým slunečním paprskům by se měl člověk za každou cenu vyhnout.

Fakt: I když je pravdou, že jak UVB, tak UVA paprsky mají za následek stárnutí kůže, lékaři nyní zjistili, že nedostatečná hladina vitamínu D (produkovaného v těle při dopadu slunečních paprsků na kůži) může s velkou pravděpodobností přispět k nástupu onemocnění, jakými jsou rakovina prsu či roztroušená skleróza.

V posledních desetiletích výskyt obou onemocnění vzrostl snad i jako neúmyslný vedlejší produkt úspěšné dermatologické kampaně na snížení rakoviny kůže podporou používání slunečních krémů.

Šťáva z acai


Mýtus: Bobule acai a jejich šťáva obsahují velké množství antioxidantů, které zabraňují chorobám a nelze je nalézt v jiných druzích ovoce a zeleniny.

Fakt: Acai bobule jsou 2-3 cm dlouhé načervenalé, fialové plody. Pochází z palmy acai (Euterpe oleracea), která je původem ze Střední a Jižní Ameriky. Jde o sourozence borůvek, brusinek a dalších tmavě fialových plodů.

Bobule obsahují několik látek zvaných anthokyaniny a flavonoidy. Tyto mocné antioxidanty pomáhají bránit tělo před životními stresory. Rovněž hrají roli v systému ochrany těla buněk. Volné radikály jsou škodlivé vedlejší produkty produkované tělem. Konzumace stravy bohaté na antioxidanty může ovlivnit stárnutí a neutralizovat volné radikály.

Stejný účinek mají ovšem i další sytě fialové plody, které jsou u nás dostupnější a levnější, zejména švestky. Co se týče obsahu antioxidantů, lze švestky dokonce umístit na vrchol pomyslného žebříčku.

Co dalšího víme

Dle neurochirurga Josepha Maroona, autora knihy The Longevity Factor, je jedinou dobře zmapovanou metodou, o které víme, že je schopna zpomalit stárnutí člověka, omezení kalorického příjmu.

Výzkumníci z lékařské fakulty při Washington University zjistili, že omezení kalorického příjmu je, co se týče zpomalení stárnutí, efektivnější než cvičení. Předchozí výzkum na myších a potkanech ukázal, že omezování kalorií v kombinaci s vytrvalostním cvičením je chrání před mnoha chronickými chorobami včetně obezity, diabetu, kardiovaskulárních onemocnění a některých typů rakoviny.

Hunger hungry eating people
Omezení kalorií ve stravě může život prodloužit, tvrdí vědci. (Pixabay)

Navíc tato metoda zvyšuje délku života o přibližně 50 procent. Studie tedy ukazují, že štíhlost je klíčovým faktorem v prevenci nemocí spojených s věkem. Naše biologie ovšem není úplně zodpovědná za to, jak rychle stárneme. Velkou roli hraje také naše prostředí včetně našich myšlenek, pocitů a nálad.

„Pokud mohu nabídnout lidem jakoukoli radu, dala by se to shrnout jedním slovem – sebepřijetí,“ říká Dr. Arvantely. „Každý den si řekněte něco příjemného. Při pohledu do zrcadla se mějte rádi a alespoň jednou denně si odpusťte jednu věc. Ať už je to další snědený koláček či vynechání posilovny,“ dodal.

Další fakta o stárnutí
  • od 25 roku života začíná oslabovat krátkodobá paměť

  • každých 13 let klesá množství světla vstupujícího do oka – ve 45 letech tedy potřebujeme ke čtení čtyřikrát více světla než v devatenácti
  • velikost našich očí zůstává od puberty stejná, zato nos a uši nepřestávají růst

  • hladina hormonu štítné žlázy, který kontroluje metabolismus, s věkem klesá. Úbytek svalů doprovázející stárnutí je nevyhnutelný. Jelikož na půl kila hmotnosti svaly vyžadují ke svému fungování o 4 kalorie více než tuk, absence silového tréninku v kombinaci se stárnutím má za následek zpomalení metabolismu.


Redakční úprava a překlad z původního článku newyorských The Epoch Times:
Petr Matějček


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:
 15 mýtů o zdravém stravování, kterým jste pravděpodobně věřili