Ilustr. foto. (RachelBostwick/Pixabay)
Ilustr. foto. (RachelBostwick/Pixabay)

Chřipková sezóna zlobí a pokud máte děti, zřejmě zažijete, že i ony budou touto otravnou virovou infekcí horních cest dýchacích postiženy. Děti nemají tak silnou imunitu, a proto trpí nachlazením víc než dospělí.

Každé nachlazení má své příznaky - ucpaný nos, rýmu, kašel a zvýšenou teplotu trvající až sedm či deset dní – a tak se může zdát, že děti jsou nemocné prakticky pořád.

Rodiče si přirozeně přejí, aby se jejich dětem ulevilo, a chtějí pomoci. Častým řešením bývají volně prodejná léčiva, o kterých nám masivní reklama tvrdí, že vyléčí všechno možné včetně nachlazení.

V lékárně se setkáte opravdu se širokým výběrem. Je lákavé nějaké z těchto produktů pro vaše děti nakoupit, ale měli byste vědět, že dětem mladším 12 let by se běžně propagované léky na kašel a nachlazení neměly dávat. U těchto výrobků chybí klinické studie, které by podepřely jejich účinnost, a také postrádají data o bezpečnosti, jak jsem zjistil při své práci profesora lékárnictví.

Děti nejsou jen „malí dospělí“

Při léčbě dětí volně prodejnými léky, ale i léky na předpis, je důležité uvědomit si, že děti jsou výrazně odlišné od dospělé populace co do účinnosti léků a vedlejších účinků.

Za posledních 30 let jsme se o pediatrické farmakologii a chování léčiv zvanému farmakokinetika a o rozdílech mezi dětmi a dospělými dozvěděli mnohem víc. Předtím a v určité míře dokonce i dnes se zdravotnický personál domníval, že léky fungují u dětí podobně jako u dospělých.

Na základě této domněnky se dětem často předepisovalo množství léků pouze na základě poměru váhy dítěte k váze dospělého. Například dítě vážící o 50 procent méně, než je váha dospělého, by dostalo dávku léků o polovinu nižší.

U účinnosti aktivních látek ve volně prodejných lécích na kašel a nachlazení se předpokládalo, že je u dětí podobná jako u dospělých.

Nicméně jsme se dozvěděli a stále se dozvídáme, že tato strategie není přesná a může být i nebezpečná. Většina léků není před schválením testována na dětech ani vyhodnocována s ohledem na děti.

Bezpečné a účinné dávkování léků včetně doby podávání se odvozují z těchto oficiálních studií a jejich vyhodnocování. Jenže bez těchto formálních studií je dětská farmakologie vyhodnocována a určována nepřesně.

Kromě toho může lékař dítěti předepsat jakýkoliv lék, i když neexistují data, která by podpořila účinnost u dětí nebo že jsou pro ně léky bezpečné.

Volně prodejné léky jsou regulovány jinak než léky na předpis

Regulace volně prodejných léčiv se liší od regulace léčiv na předpis. Americký FDA pravidelně přezkoumává schválené produkty a v posledních letech jsme viděli v oblasti léčiv pro děti výrazné změny.

Několik zdravotnických odborníků vyzvalo FDA v roce 2007, aby přehodnotil data o účinnosti a bezpečnosti dětských léků na kašel a nachlazení. Tito experti konkrétně žádali, aby bylo na výrobcích uvedeno: „Není určeno dětem mladším šesti let.“

V roce 2008 FDA doporučil, aby se dětem pod dva roky nepodávaly volně prodejné léky na kašel a nachlazení. Zájmové skupiny v branži následně oznámily, že bude tyto produkty označovat upozorněním „Není určeno dětem mladším čtyř let.“

Kromě toho zkoumání lékařské literatury ukazuje, že látky ve volně prodejných lécích nejsou při léčbě nachlazení u dětí účinné. Tyto výrobky navíc mohou být nebezpečné. Bylo hlášeno přes sto případů úmrtí kojenců a dětí, kdy tyto léky byly jedinou příčinou úmrtí anebo ke smrti výrazně přispěly.

Přestože není pravděpodobné, že by několik dávek dětských přípravků na kašel a nachlazení bylo toxických, tyto zprávy popisovaly situace, kdy došlo k nesprávnému použití, k podání nadměrných nebo častých dávek, nesprávnému naměření u tekutých přípravků anebo k podání podobných aktivních složek z vícero léčiv, díky čemuž došlo k užití nadměrných dávek.

Viníky byli rodiče, kteří ve snaze ulevit dětem od příznaků své potomky předávkovali.

Varování ohledně kodeinu

Nedávné studie a doporučení výrazně pozměnily požívání dalšího léku, který se u dětí používal na kašel – kodein. Jde o opioid, který je v některých státech stále volně dostupný v některých přípravcích na kašel. Na předpis jej dostanete ve všech amerických státech.

V posledních letech jsme se dozvěděli, že kodein se metabolizuje u každého jinak. Kodein samotný vykazuje pramalou farmakologickou aktivitu, ale játra ho chemicky pozmění na jeho aktivní formu, morfium a další chemické látky. Morfium je nebezpečný, protože potlačuje dýchání, a i u dospělých jedinců je třeba používat ho s opatrností.

Kodein se dlouhá léta používal pro léčbu bolesti a kašle u dětí a dospělých. Nedávná přehodnocení však dospěla k závěru, že jeho klinická účinnost pro tyto účely není tak dobrá jako u ostatních dostupných léků. Dozvěděli jsme se, že množství morfia, které se tvoří díky metabolismu v játrech, se značně liší osoba od osoby a je výsledkem rozdílů v genetice.

Někteří jedinci mohou přeměnit kodein na hodně morfia, přičemž u druhých to může být naopak. Za posledních deset let se naakumulovaly důkazy, které ukazují, že kodein může vést u některých nemluvňat a dětí ke značné redukci dýchání.

Dosud bylo u nemluvňat a dětí zdokumentováno přes dvacet případů úmrtí v důsledku hypoventilace (nedostatečného dýchání). Americká akademie pediatrů vydala v roce 2016 varování ohledně nebezpečí předepisovat kodein kojencům a dětem. Svaz doporučuje, aby se předepisování kodeinu pro děti omezilo či úplně zastavilo.

Co použít jako alternativu

Když je dítě nachlazené, místo toho, abyste sáhli po volně prodejných přípravcích na kašel a nachlazení, použijte raději volně prodejné kapky do nosu nebo nosní sprej, které mohou vyřešit zacpaný nos. Pomoct může také zvlhčovač vzduchu, který necháte v dětském pokoji běžet přes noc. Na horečku lze doporučit acetaminophen nebo ibuprofen.

Pokud dítě kašle tak, že nemůže spát, a je starší jednoho roku, zkuste mu dát med. Několik nedávných klinických studií ukázalo, že med účinně potlačuje kašel a je velice pravděpodobně daleko bezpečnější než kodein a další volně prodejné léky.

Tento způsob léčby byl schválen Americkou akademií pediatrů. Při použití výše uvedeného je vhodné zkonzultovat léčbu s pediatrem vašeho dítěte, jelikož existuje několik vážných chorob, které mohou mít ze začátku stejné příznaky jako běžné nachlazení.


Edward Bell je profesorem farmakologie na Drake University. Tento článek byl původně publikován na portále The Conversation

Redakční úprava a překlad z původního článku newyorských The Epoch Times: O. H.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.