Pohled na nové ústředí Čínské centrální televize ve výstavbě v centrální obchodní čtvrti v Pekingu, 2008. (Andrew Wong / Getty Images)
Pohled na nové ústředí Čínské centrální televize ve výstavbě v centrální obchodní čtvrti v Pekingu, 2008. (Andrew Wong / Getty Images)
Londýn – Čínský státní televizní kanál CCTV se stal středem kritiky ve Velké Británii za vysílání „zjevných lží“, jak to nazvala nezisková organizace Safeguard Defenders.

Organizace obhajující lidská práva napsala stížnost britskému úřadu Ofcom, který má na starosti dohled nad televizním a rádiovým vysíláním na britských ostrovech. Stížnost se týkala řady tzv. „vynucených přiznání“, které odvysílala CCTV nebo její anglická verze CGTN.

Podle neziskovky čínská televize vysílá do éteru „záměrné zkreslování skutečností a zjevné lži“, které porušují pravidla Ofcomu o neutralitě a přesnosti.

Stížnost byla učiněna jménem čtyř obětí, z nichž dvě jsou etničtí Číňané: Angely Gui, dcery zadrženého švédského vydavatele Gui Minhaie, a Lama Wing-Kee, který prodával v Hongkongu knihy obsahující kritiku komunistického režimu v Číně.

Další dvě osoby jsou Peter Dahlin ze Švédska a bývalý novinář z Velké Británie, Peter Humphrey. Oba dva vypověděli, že byli přinuceni přečíst prohlášení, které jim strčila do rukou čínská policie.

Nikdo z nich nebyl oficiálně zatčen ani obviněn. Než se „přiznání“ odvysílala, oběti byly pod stálým dohledem a zadržovány v domě k tomu určeném. OSN pro to má označení „vynucené zmizení“.

peter-humphrey-1200x726
Soud s britským podnikatelem Peterem Humphreym v Šanghaji; 8. srpna 2014. (Johannes Eisele / AFP / Getty Images)

Humphrey v Číně provozoval auditorskou firmu pracující pro korporátní klienty. Čínské úřady jej obvinily z nákupu a prodeje osobních dat, obvinění, která Humphrey odmítá.

Humphrey popsal, že byl omámen farmaky, připoután ke kovové židli a poté zavřen do malé klece. „Reportéři CCTV pak na mě namířili kamery a nahráli si, jak předčítám odpovědi, které mi předem sestavila policie. Nikdo neměl žádné otázky,“ uvedl ve své stížnosti Humphrey.

Přiznání pod nátlakem

Peter Dahlin byl zakladatelem uskupení, které poskytovalo pomoc čínským právníkům. Režim ho obvinil z narušování národní bezpečnosti, ale k soudu se nikdy nedostal.

Švéd uvedl, že byl rovněž přinucen přečíst předem připravené prohlášení, které CCTV následně odvysílala jako fakta.

„CCTV věděla, že všechna prohlášení Petera Dahlina byla učiněna pod nátlakem. Kameraman i reportér věděli, že je zadržován ve vyšetřovacím zařízení, a byli si vědomi toho, že odpovědi byly napsány předem,“ uvádí se ve stížnosti zaslané Ofcomu.

gui-minhai-1200x800
Policie v Hongkongu stojí u plakátů se snímky pohřešovaných osob Gui Minhaie (vlevo) a Yau Wentiana (vpravo; 3. ledna 2016. (Anthony Wallace / AFP / Getty Images)

Gui Minhai je nezvěstný od svého vynuceného přiznání odvysílaného v CCTV v roce 2016. Úřady ho tehdy donutily říct, že se vrátil do Číny, aby se dobrovolně přihlásil na policii kvůli dopravnímu přestupku, jejž učinil v roce 2003.

Osm dnů potom, co Gui Minhai zmizel, byl unesen i Lam Wing-Kee, když přecházel hranice z Hongkongu do Číny. Za šest měsíců ho pustili na kauci, ale ještě předtím musel nahrát několik videí.

„CCTV, po výrazné úpravě, použila videa se mnou, a bez jakéhokoliv souhlasu je pak odvysílala. Jasným záměrem bylo očernit mě a útočit na mě,“ prohlásil hongkongský knihkupec.

Stížnost adresovaná Ofcomu se týká pouze sedmi vynucených přiznání odvysílaných v CCTV, nicméně Safeguard Defenders uvádějí i spoustu dalších zinscenovaných přiznání, které čínská televize publikovala.

lam-wing-kee-1200x800
Knihkupec Lam Wing-Kee v Hongkongu; 19. června 2016. (Isaac Lawrence / AFP / Getty Images)

CCTV není první

Mluvčí Ofcomu uvedla, že pokud shledají, že byl porušen kodex, zahájí vyšetřování stížnosti do 15 dnů.

V případě, že by se obvinění prokázala, CCTV může dostat od Ofcomu pokutu nebo se musí zavázat, že daný pořad již nebude vysílat, popřípadě dát prostor žalující straně. Ve vážných případech lze kanálu i zrušit licenci.

Podobnou stížnost chce Safeguard Defenders vznést i před americkým televizním regulátorem.

V případě Británie nejde o první případ tohoto druhu. V roce 2012 Ofcom odebral vysílací licenci íránskému kanálu Press TV poté, co odvysílal „rozhovor“ s vězněným novinářem a lidskoprávním aktivistou Maziarem Bahárím.

Ofcom dospěl k závěru, že rozhovor byl učiněn pod nátlakem. Íránský kanál dostal pokutu 100 tisíc liber (asi 2,9 milionu korun), ale nebyl „ochotný a schopný zaplatit“, napsal Ofcom.

V prosinci 2018 úřad shledal, že ruský kanál RT (Russia Today) porušil zásadu neutrality ohledně sedmi pořadů vztahujících se k otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Kanál momentálně „prozkoumává závěry Ofcomu“, aby se rozhodl, jaké další kroky učiní.


Redakční úprava a překlad z původního článku newyorských The Epoch Times: O. H.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.