Vypadá jako měsíc v úplňku nebo jako mimozemská loď hypnoticky rotující na chladné vodě. Z určitého úhlu se jeví jako otáčející se galaxie, kterou pozorujete v rozlehlém vesmíru. Co vlastně je tento obrovský rotující disk?


Jde o vzácný přírodní jev, obří rotující disk z ledu, který má v průměru kolem 100 metrů. Tento se objevil na řece Presumpscot v americkém městě Westbrook ve státě Maine.


„Uprostřed byla skupinka racků a na krajích holubi,“ řekl Scott Brown, obyvatel města, který se šel 16. ledna na úkaz podívat. „Rozhodně jsem tam musel jít. Byl to překrásný den.“

Jak vznikl?

V minulosti byly tyto úkazy už zaznamenané. Minulý rok viděli podobný rotující disk na řece Colorado. Informoval o tom The Denver Channel.

Dle webu Science Alert vytvářejí ledové disky otazníky v hlavách fyziků a přírodovědců již přes sto let.

Stránka popisuje, že disky v řece vznikají díky malým rotujícím proudům, vírům, které se formují když „voda proudí přes kameny nebo do zahrazeného prostoru“. 

Nicméně, webstránka se také zmiňuje o tom, že tohle nevysvětluje celý fenomén. Kdyby byla rotace způsobená víry, malé disky by se otáčely rychleji než velké. Pozorování ale ukázalo, že disky různých velikostí se točí téměř stejnou rychlostí. Dle Science Alert  bylo rotování pozorované dokonce i na stojaté vodě.

K disku míří davy místních s drony a kamerami, aby zachytili krásu vzácného úkazu.

„Příroda nás nikdy nepřestane udivovat,“ komentovala obrázek na facebookové stránce Westbrooku Clare Elaine Berntsen, jedna z místních.

„Namouduši, nejlepší částí toho disku jsou kachny, jak na něm jedou,“ komentoval místní novinář Taylor Gleason video s kachnami na „ledovém kolotoči“.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.