Americký prezident Donald Trump a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vcházejí do Rose Garden v Bílém domě, aby představili společné prohlášení o obchodě. Washington D.C., 25. červenec 2018. (Win McNamee / Getty Images)
Americký prezident Donald Trump a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vcházejí do Rose Garden v Bílém domě, aby představili společné prohlášení o obchodě. Washington D.C., 25. červenec 2018. (Win McNamee / Getty Images)

Administrativa současného amerického prezidenta Donalda Trumpa degradovala diplomatický statut zástupců EU působících v USA. Spojené státy o této změně postoje údajně Brusel neinformovaly.


Znamená to, že pro diplomaty působící ve Washingtonu bude méně pravděpodobné, že budou zváni na akce na vysoké úrovni, řekli 8. ledna představitelé EU. Postavení evropských diplomatů tedy nebude mít takovou důležitost jako za bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy.

Politická „urážka“ byla např. patrná na pohřbu bývalého prezidenta USA, George H. W. Bushe 5. prosince, kdy k vyzvání uctění jeho památky byli evropští diplomaté osloveni až mezi těmi posledními.

Americké Ministerstvo zahraničí se ke změně postoje v protokolu nevyjádřilo, odvolávajíc se na současné částečné uzavření administrativy a omezeného PR personálu.

Degradaci statutu potvrdili další 2 evropští diplomaté.

Dle dat EU jsou americké investice v EU třikrát vyšší než v Asii. Bilaterální vztahy mezi EU a USA jsou v rámci celosvětového měřítka vůbec největší.

Prezident Trump v minulosti kritizoval EU za to, že se k USA nechová fér. Před pár měsíci poukázal na náklady, které Spojené státy vynakládají na vojenskou podporu NATO. Americký prezident také podpořil Británii v odchodu z bloku.

„Evropa se musí na vojenské ochraně podílet spravedlivě. EU od nás v obchodě po mnoho let čerpala výhody, a pak nedostála skrze NATO svému vojenskému závazku. Věci se musí rychle změnit!“ napsal Trump v listopadu.

Změna v protokolu přichází poté, co Trump odstoupil od několika mezinárodních smluv podporovaných unií, a kdy přislíbil reformovat „mezinárodní liberální řád“, který dle něj evropský blok podporuje.

Jednání mezi Washingtonem a Bruselem byly koncem minulého roku, kvůli dohodě mezi USA, Mexikem a Kanadou (USMCA), odstrčeny „na vedlejší kolej“.



V této zprávě jsme čerpali z Reuters.

Redakční úprava a překlad článku naší newyorské redakce: J. S.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.