Prezident Donald Trump (uprostřed) si prohlíží vzorky pohraniční zdi v San Diegu, Kalifornii, 13. března 2018. (MANDEL NGAN / AFP / Getty Images)
Prezident Donald Trump (uprostřed) si prohlíží vzorky pohraniční zdi v San Diegu, Kalifornii, 13. března 2018. (MANDEL NGAN / AFP / Getty Images)

WASHINGTON — Americký prezident Donald Trump promluví k národu v úterním přímém přenosu ve 21:00 EST (tj. ve středu ve 3 ráno našeho času), dle informace na jeho twitterovém účtu. Chce mluvit o situaci na jižní hranici, kterou považuje za krizovou.

Dle statistik Celní a hraniční ochrany bylo v loňském roce na americko-mexické hranici zadrženo téměř 400 000 lidí, kteří se snažili nelegálně vstoupit na půdu Spojených států.

V nedávno vydaném článku jsme přinesli informaci pohraniční stráže, která poukázala na 95 % snížení ilegálních pokusů o překročení hranic v arizonské Yumě v důsledku výstavby hraničního plotu a bariér.

V současnosti má 3 200 kilometrová hranice mezi USA a Mexikem kolem 1 000 km bariér.

Americký prezident dlouhodobě usiluje o výstavbu delší zdi, ale demokraté jej vytrvale blokují. Situace vyeskalovala do částečného uzavření administrativy, kdy Trump odmítá podepsat rozpočet na rok 2019 nezahrnující finance na zeď.

Dle předsedkyně Sněmovny reprezentantů (SR), Nancy Pelosiové (demokratická strana), je zeď „neefektivní, drahá a nemorální“.

Celou věc komplikuje rozvržení hlasovacích sil v Kongresu. Počátkem nového roku mají ve Sněmovně reprezentantů mírnou většinu hlasů demokraté. V Senátu pak sice mají mírnou převahu republikáni, avšak ne dost natolik, aby byli schopni prosadit svou. Prezident se tedy neobejde bez podpory demokratů.

„Musíme mít hranice zabezpečené. Pokud tomu tak nebude, budou sem jezdit zločinci a bude čím dál horší,“ řekl prezident 6. ledna. Narážel tak zřejmě na zprávy o tom, že součástí migrantských „karavan“ jsou i nebezpeční lidé, jako únosci, vrazi a drogoví dealeři. Velká většina bezpečnostních složek zeď podporuje.

Trump řekl reportérům, že může vyhlásit stav národní nouze, čímž může obejít souhlas Kongresu a zabezpečit financování zdi: „Uvažujeme o stavu národní nouze, protože máme národní krizový stav.“

Předseda komise pro ozbrojené síly SR, Adam Smith (demokratická strana), potvrdil, že Trump v tomto případě takovou pravomoc má.

Prezident na něj reagoval 7. ledna na svém Twitteru: „To bez debaty, ale pojďme (raději) uzavřít naši dohodu v Kongresu!“

Přes víkend vedl jednání s demokraty viceprezident Mike Pence. Dle Trumpa bylo nedělní jednání produktivní. Pelosiová ale řekla, že pro financování zdi nikdy hlasovat nebude. Americký prezident hodlá vyjednávat i v následujících dnech.


Překlad a redakční úprava článku newyorské redakce Epoch Times: J. S.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.