Český premiér Andrej Babiš v Bruselu. (Dan Kitwood / Getty Images)
Český premiér Andrej Babiš v Bruselu. (Dan Kitwood / Getty Images)
PRAHA Český premiér Andrej Babiš nařídil Úřadu vlády České republiky zbavit se mobilních telefonů od čínské firmy Huawei. Stejný postup přijalo také české ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo vnitra, obrany a zdravotnictví. Zákaz používat techniku od firmy Huawei se zakládá na zprávě Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), v níž úřad varuje před používáním přístrojů a programů od společností Huawei a ZTE. Společnost Huawei se proti obviněním ohradila a premiéra požádal o schůzku čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min.

Ředitel úřadu NÚKIB uvedl, že účelem vzniku úřadu je ochrana kritické informační infrastruktury republiky, bez níž by stát nemohl fungovat. „Pokud zjistíme, že tyto systémy jsou jakýmkoli způsobem ohroženy, musíme bezodkladně jednat,“ uvedl. Varování bylo podle něj určeno hlavně správcům infrastruktury, kteří by měly provést analýzu technologií, které používají, a jaké riziko z toho vyplývá na základě zjištění úřadu.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že postup NÚKIB je v souladu se zákonem. Připustil, že technologie obou firem využívá i ministerstvo vnitra. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) zadal provést analýzu používané techniky. „Bude záležet, jak se to vyhodnotí, ale za mě mohu říct, že v tomto směru udělám opatření, aby toto zařízení nepoužívali,“ řekl Metnar. Podobné kroky chystají podle Metnara také další ministerstva, uvedl český deník I-dnes.

Čínská ambasáda v Praze prohlásila, že „Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost pochybil při svém varování proti čínským výrobkům značek Huawei a ZTE“. Čínský velvyslanec Čang Ťien-min požádal českého premiéra o schůzku. Po jejich setkání velvyslanec podle týdeníku Echo-24 prohlásil, že premiér na schůzce řekl, že „vydané varování nepředstavuje stanovisko vlády“. Premiér se následně vůči tvrzení velvyslance ohradil a označil jeho výrok a jednání za nestandardní.

huawei
Obchod Huawei v Číně, ilustr. foto. (STR/AFP / GettyImages)

„Čínský velvyslanec komentoval neobvykle a veřejně schůzku, o kterou urgentně žádal, a kde velice nestandardním způsobem vyjádřil stanovisko čínské strany,“ napsal ve čtvrtek český premiér Andrej Babiš serveru iRozhlas.


Premiér uvedl, že na schůzce pouze zdůraznil, že NÚKIB je nezávislý orgán. Ohradil se i proti tomu, že by česká strana udělala v případě varování úřadu jakoukoliv chybu. Možnými bezpečnostními hrozbami se bude vláda podle premiéra zabývat i na svém lednovém zasedání. „Varování NÚKIB bere vláda vážně a odpovědně. Od úřadu si vyžádala dodatečné informace, které má na vládu předložit 7. ledna,“ napsal Andrej Babiš podle Echo-24.

Společnost Huawei se proti obviněním ohradila. Její vyjádření zveřejnil deník I-dnes. „Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby předložil důkazy namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů,“ řekla mluvčí společnosti Huawei Magda Teresa Partyka. „Kybernetická bezpečnost je a vždy byla naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné.“

Webová stránka Neovlivni.cz přinesla některé informace z bezpečnostní komunity o schůzkách expertů s politiky, jejichž cílem mělo být přesvědčit je, že jde o skutečně vážný problém. Bezpečnostní expert v rozhovoru s Neovlivni.cz uvedl: „Jednali jsme například o riziku, které se s námi táhne už dlouho, je totálně podceněné a jmenuje se Huawei. Je to čínská firma, která podléhá přímo čínské vládě a podle zpravodajských poznatků také přímo vojenské rozvědce. Riziko spočívá v tom, že Huawei v České republice nastavil takovou cenovou politiku, aby se dostal ke všem operátorům. Což se mu skutečně podařilo. Takže dnes jsme v situaci, kdy jsou mobilní sítě kompletně obhospodařovány zařízeními značky Huawei.“

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také:

Exkluzívní pokrytí případu okolo infiltrace čínské společnosti Huawei do Západní společnosti


Čínská štěnice na základních deskách Applu a Amazonu (video)

Nástroje společnosti Huawei vyvinuté za účelem pronásledování Falun Gongu teď utlačují celou Čínu