Žena odpovídá na dopis. Ilustrace od Edelfelta z L'Illustration, No 2388 z roku 1888. (GettyImages)
Žena odpovídá na dopis. Ilustrace od Edelfelta z L'Illustration, No 2388 z roku 1888. (GettyImages)

Má to být nejkrásnější období roku, ale často nás časově naprosto zahltí. 


Když rodiče skončí s výzdobou, nakupováním, školními večírky, návštěvami, pečením, posíláním pozdravů, balením dárků a tak dál, mají toho všeho akorát tak nad hlavu.

Přestože většina aktivit by měla být radostných, pokud nejste organizovaní, velice snadno vás to může uvrhnout do nezvladatelného kolotoče nekončících povinností.

Abychom vám s užíváním svátků trochu pomohli, tady je sedm způsobů, jak ušetřit nějaký ten čas:

Revize kalendáře

Mrkněte do diáře na rozvrh na několik týdnů dopředu. Dá se něco přehodit nebo snad úplně vyřadit? Leden a únor jsou většinou klidnější, proč některé povinnosti nepřesunout na tento čas? Když se vám to podaří, udělejte si hrnek kakaa a oslavujte.

Udělejte si seznamy


Lists-are-not-just-for-Santa.-600x900
Seznamy nejsou jen pro Ježíška. I když si na ně nepotrpíte, dejte tomu letos šanci, byť jen pro tentokrát, na konci roku. (Unsplash)

Vytáhněte tužku a papír a začněte si sepisovat týdenní plán toho, co budete vařit, pro koho koupit dárky, komu poslat přání a všeho, co je třeba ještě udělat.

Někdy je nejlepší seznam ten, kdy na jeden papír sepíšete jednoduše všechno, co vás napadne. Divili byste se, ale to, že si vše napíšete a konkrétně to vidíte, může odvát stres jako mávnutím kouzelného proutku.

Rozvrhujte si úkoly

Chcete si ušetřit čas a stres? Když už něco děláte, zkuste spojit více úkonů v jeden. Například když vaříte pro rodinu jedno jídlo, nakrájejte si všeho víc, udělejte pořádnou porci a uschovejte zbytky na některý z dalších dní. Nechcete přeci strávit každý den hodinu a víc vařením v kuchyni.

Anebo si nakrájejte při přípravě receptu některé suroviny (cibuli, pórek, brambory, atd.) navíc a uložte je přikryté v ledničce do dalšího použití.

To samé platí i pro odpovídání na emaily, balení dárků, uklízení a tak dál. Než skákat od úkolu k úkolu, udělejte si stejné úkoly při jednom a uvidíte, jak vám stoupne produktivita!

Prokládání práce odpočinkem

Jedním ze způsobů, jak si svátky a předvánoční období užít a neupracovat se k smrti, je nezapomínat i na sebe. Bez přestávky se hodiny a hodiny dřít, to není únosné. Rozvrhněte si čas tak, abyste měli jasno, kdy je čas na domácí práce, kdy na vánoční přípravy a kdy na zábavu a odpočinek.

Když budete ve vyhrazeném čase sledovat v televizi něco hezkého, nemusíte mít výčitky svědomí. Den si rozvrhněte podle toho, jak to sedí právě vám, je to vysoce individuální.

Jezte a spěte

Žhavá novinka: jste člověk a musíte jíst a spát. Jenže pokud nestíháte, tyto dvě věci jsou to první, co se oseká. Ale když nedáte svému tělu možnost odpočinku a neposkytnete mu výživu, nebude to trvat dlouho a zjistíte, že nejste tak výkonní, všechno vám trvá déle a děláte chyby. Holt, produktivita se nezvýší tím, že se budete zanedbávat. 

Využijte špiček ve vitalitě

Každý člověk má jinou dobu dne, když se lépe soustředí nebo má víc energie. Například hodně lidem to nejvíc pálí ráno. Anebo jste ti, kdo jsou výkonnější k večeru?

Pokud tohle o sobě víte, využijte toho a úklidy a další sváteční přípravy si naplánujte právě na chvíle, kdy jste s energií na vrcholu.

Nestresujte

Buďte v pohodě. Ano, rodiče to mají v tomto období těžké. Jsou pod tlakem, aby všechno bylo kouzelné a dokonalé. Ale je třeba si uvědomit, že vaše vlastní myšlenky vám způsobí víc stresu než jakýkoliv vnější faktor.

Stanovte si priority, nezapomínejte na pravý význam těchto svátků a užijte si přítomnosti svých blízkých. Neporovnávejte se pořád s druhými, nemusíte být vždy a všude dokonalí. Vaším cílem je vnitřní pohoda. Přejeme krásné vánoce!


Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku Epoch Times.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.