Devět argentinských praktikujících Falun Gongu drží dva bannery s nápisy „Zastavte pronásledování Falun Gongu“ a „Postavte Jiang Zemina před soud“. Kolem nich jsou podporovatelé Čínské komunistické strany, kteří vítají předsedu strany Si Ťin-pchinga. (Screenshot z YouTube)
Devět argentinských praktikujících Falun Gongu drží dva bannery s nápisy „Zastavte pronásledování Falun Gongu“ a „Postavte Jiang Zemina před soud“. Kolem nich jsou podporovatelé Čínské komunistické strany, kteří vítají předsedu strany Si Ťin-pchinga. (Screenshot z YouTube)

Před summitem G-20 v Buenos Aires byli zatčeni a zadrženi lidé, kteří poklidně protestovali proti tyranii čínského režimu. Podle vyjádření jednoho z policistů neměli protest povolený“.


Asi tucet příznivců duchovní disciplíny Falun Gong se shromáždilo 29. listopadu 2018 poblíž hotelu Sheraton v Buenos Aires, kde pobýval čínský vůdce Si Ťin-pching. Za policejním zátarasem tam protestovali proti 19 let trvajícím násilným represím v Číně.

Videozáznam z incidentu, který deník Epoch Times obdržel, ukazuje, jak několik policistů zabavuje transparenty, což vyústilo do situace připomínající přetahovanou s policií na jedné straně a demonstranty na straně druhé.

Jedna z protestujících, třicetiletá Natividad Almarazová, uvedla, že jí policista řekl, že nemají povoleno být na onom místě, protože protestují proti čínskému režimu.

ezgif.com-webp-to-jpg 1
Argentinský policista přitlačuje kolenem k zemi praktikujícího Falun Gongu. (Screenshot z YouTube)

Protestující příznivci meditační praxe Falun Gongu byli obklopeni stovkami „vítačů“ Komunistické strany Číny (KS Číny), kteří měli na sobě stejnokroj - rudá trička - a mávali velkými čínskými vlajkami. Takovéto skupiny organizují vždy místní čínské ambasády při návštěvách vysokých funkcionářů KS Číny v jiných zemích, jak bylo také k vidění v České republice.

Na záběrech je patrné, jak se jeden z vítačů snaží bodáním holí, na níž má připevněnou čínskou vlajku, zneškodnit transparent demonstrantů. Později je vidět, jak několik „vítačů“ rychle sbírá a mačká letáky, které vyupadly z tašky jednoho z příznivců Falun Gongu.

ezgif.com-webp-to-jpg 2
Čínský vítač bodá holí od vlajky do praktikujícího Falun Gongu. (Screenshot z YouTube)

Během incidentu je také vidět, jako policista uštědřuje obuškem rány do rukou protestujících, kteří drží banner. Ten samý policista později obuškem pod krkem škrtí jednoho z poklidně protestujících, aby ho přiměl vydat transparent.

ezgif.com-webp-to-jpg
Policista škrtí obuškem pod krkem praktikujícího Falun Gongu. (Screenshot z YouTube)

Transparent nakonec končí v rukou policie a demonstranti jsou zatčeni a odvedeni na přilehlé místo, kde jsou střeženi. Někteří zadržení usedli k meditaci obklopeni těžkooděnci.

Ze záběrů z incidentu je patrné, že policie vede demonstranty pryč a muž v obleku, pravděpodobně velitel zásahu, ukazuje na tašku demonstrujícího se slovy „má tam bombu“. Poté je vidět, jak policie prohledává tašku a vrací ji majiteli poté, co nic podezřelého nenašla.

V jednu chvíli velitel zásahu říká „napadli policii“, čímž možná odůvodňuje jejich zatčení. Ze záběrů však není patrné, že by k nějakému napadení ze strany protestujících došlo.

Devět demonstrantů bylo zatčeno a přes noc zadrženo na místní policejní stanici. Druhého dne odpoledne byli propuštěni bez obvinění.

Místní policie nereagovala na žádost The Epoch Times o vyjádření se k situaci.

ezgif.com-webp-to-jpg 3
„Vítač“ KS Číny bere a mačká letáky praktikujícího Falun Gongu, které upadly na zem. Buenos Aires, 29. listopad 2018. (Screenshot z YouTube)


„Rozkaz shora“


Natividad Almarazová, která se účastnila protestu a byla zatčena spolu s ostatními, po incidentu uvedla, že jedna policistka jí řekla, že nemohli praktikujícím Falun Gongu pomoci, protože rozkazy přicházely shora, a že je „tam“ hodně korupce.

„Policistka mi řekla, že ví, že co dělají praktikující Falun Gongu, je dobré,“ řekla Almarazová.

Další z lidí praktikujících Falun Gong, paní Fu Li-wej, uvedla, že hned jak dorazila na místo, následovali ji zaměstnanci čínské ambasády a žádali policii, ať ji zatkne.

„Zeptala jsem se policistů: Jste tady, abyste mě hlídali nebo chránili?“ řekla Fu Li-wej. Policista údajně odpověděl, že „obojí“.

Další ze zatčených, Sebastian Arcusin, řekl, že „praktikující* nedělali nic nelegálního“. Poklidně protestovali a apelovali za ukončení násilných represí v Číně.

„Naši spolu-praktikuící v Číně jsou pronásledovaní, mučení a odebírají jim orgány. Jde o genocidu! Jsme tady pro ně. Žádáme o ukončení perzekuce,“ uvedl Arcusin.

Asociace Falun Dafa v Argentině ve svém stanovisku z 30. listopadu 2018 uvedla: „Poklidný protest praktikujících Falun Gongu byl legální. Vůči pachatelům (pozn.: nevíme jestli myslí policii nebo vítače, z textu to nevyplývá) podnikneme právní kroky.“

Falun Dafa, nebo také Falun Gong, je praxe pro rozvoj těla a mysli, která sestává z pěti pomalých cvičení a nauk o dodržování morálních principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Dle webové stránky Minghui.org, oficiálního webu příznivců Falun Gongu, se praxi věnuje několik desítek milionů lidí ve více než 110 zemích světa.

V roce 1999 v Číně inicioval perzekuci Falun Gongu tehdejší předseda komunistické strany Ťiang Ce-min. Násilné represe v Číně vedly k umučení více než 4 200 lidí a dle závěrů několika nezávislých šetření také k velkému počtu usmrcených během zneužívání vězněných následovníků  Falun Gongu k nedobrovolným odběrům orgánů. Vyšetřovatelé označili tuto praxi za studenou genocidu.

Summit G-20 byl pořádaný v argentinském Buenos Aires od 30. listopadu do 1. prosince 2018.

Obdobná situace se stala v roce 2009 v Bratislavě, při návštěvě tendejšího čínského vůdce Chu Ťin-tchaa na Slovensku.


Překlad a redakční úprava: J. S.; Zdroj.

Poznámky:


* název „praktikující“ používají příznivci Falun Gongu, jako označení toho, kdo praktikuje Falun Gong. Praktikující tedy znamená: Ten kdo praktikuje Falun Gong. Z hlediska jazyka se jedná o zpodstatnělé přídavné jméno.

Podpořte nás prosím sdílením článku na sociálních sítích.