Zdravotní sestra se věnuje pacientce na pohotovosti v nemocnici Argenteuil na předměstí Paříže; 23. července 2013. (Credit: Fred Dufoura / AFP / Getty Images)
Zdravotní sestra se věnuje pacientce na pohotovosti v nemocnici Argenteuil na předměstí Paříže; 23. července 2013. (Credit: Fred Dufoura / AFP / Getty Images)

Dlouho trvající názor, že muži a ženy mají odlišné uvažování, byl nyní potvrzen největší studií svého druhu. 


Vědci z Univerzity v Cambridgi použili data získaná od více než půl milionu lidí a potvrdili, že ženy mají lepší skóre při testech empatie, zatímco mužům se vede lépe při testech, kde je třeba analýzy a budování systémů založených na pravidlech.

„Tyto rozdíly v pohlaví jsou u běžné populace velice zřetelné. Ze souvisejících studií víme, že jednotlivé rozdíly mezi empatií a systematizováním jsou částečně genetické, částečně jsou ovlivněny vystavení hormonům v prenatálním stavu a částečně jsou způsobeny okolním prostředím,“ uvedl v tiskové zprávě jeden z členů vědeckého týmu, doktor Varun Warrier.

Autisté mají „extrémní“ mužský mozek

Podle výsledků je 44,4 procent mužů řazeno do kategorie mozku „typ S“ nebo „extrémní typ S“, tj. v testech měli vyšší skóre při systematizování než v empatii. V porovnání s tím mělo stejný typ mozku pouze 27,3 procent žen.

Ženy si zato vedly daleko lépe v empatii, kdy 42,9 procent z nich (u mužů pouze 24,6 procenta) mělo mozek „typu E“.

Výzkum tedy potvrdil zažitou teorii, že muže lákají činnosti typu kódování, matematika a vědecko-technologické obory. Naproti tomu ženy to víc táhne do rolí opatrovatelských, kde se uplatňují jako zdravotní sestry nebo učitelky ve školkách.

Druhá teorie, teorie extrémně mužského mozku, tvrdí, že mozek autistických jedinců je založen více systémově, tedy více mužsky. To potvrdila i studie z Cambridge, v níž se zkoumalo 36 648 autistů. Muži mají v průměru vyšší autistické skóre při testech než ženy, píší cambridgeští vědci.

Technická povolání vykazují nižší empatii

Vědci došli k závěru, že lidé ve vědecko-technických oborech mají lepší výsledky při analýze a vymýšlení systémů, a jejich mozek je autističtější, ale mají menší empatii, zatímco v jiných oborech si lidé v průměru vedou lépe v empatii.

Lidé při soutěži „hackathon“ (hackerský maraton) v Paříži; 16. ledna 2016. (Kenzo Tribouillard/AFP/Getty Images)

Profesor Simon Baron-Cohen, ředitel Střediska pro výzkum autismu v Cambridgi, hovořil o obou teoriích již před téměř dvaceti lety. „(Autisté) jsou v průměru silní systemátoři, což znamená, že mají vynikající schopnost rozeznávat vzorce, vynikající důraz na detail a mají vlohy chápat, jak věci fungují,“ uvedl profesor.

Předchozí studie rovněž ukázaly, že ženy a muži se liší ve dvou z pěti rysů osobnosti používaných v dnešní psychologii.

Tzv. model „velké pětky“ je zažitý nástroj, kterým psychologové určují osobnost na základě následujících vlastností: otevřenost, svědomitost, extroverze, přívětivost a neuroticismus.

Ženy si tradičně vedou lépe v kategoriích přívětivosti a neuroticismu.


Přeložil O. H.; Zdroj.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.