Ilustr. foto. (Unsplash)
Ilustr. foto. (Unsplash)
V posledním desetiletí se napříč internetem rozrostla celá řada podvodů lákajících na rychlé zbohatnutí, zázračné diety a nejefektivnější strategie učení cizího jazyka. Do stejné kategorie spadají takzvané nigerijské listy či emaily.

Podvodníci se za pomoci podvodných e-mailů, malwaru, technik sociálního inženýrství a phishingu snaží přimět oběť k převodu finančních prostředků na jejich účet.

Scénář bývá většinou obdobný a zahrnuje lákadlo velké finanční vidiny za malou protislužbu, kterou může být zaplacení malé zálohy či daně. Ta má vést k uvolnění finančních prostředků držených určitou institucí.

Obdobně může jít o až příliš výhodný prodej automobilu formou inzerátu, kdy údajný vlastník odjíždí pracovat na ropnou plošinu. Podvodníci se pak snaží oběť přemluvit k převodu zálohy třeba i do depozitu falešné „notářské“ firmy v zahraničí. Výjimkou nejsou ani podvodné webové stránky, jejichž cílem je prohloubit důvěru oběti.

V současnosti bývají v kurzu prozvánění, kdy útočníci doufají, že oběť zavolá zpět (a patřičně zaplatí za spojení hovoru), či žádost o přeposlání sms na cizí číslo.

Útvar pro vyšetřování internetových zločinů (IC3), spadající pod FBI, informoval, že od ledna 2015 do února 2017 se počet těchto případů zvýšil o 1 300 procent. Celkové vyčíslené ztráty za toto období činily 3 miliardy amerických dolarů. Do května letošního roku se tato hodnota zvýšila více než čtyřnásobně na 12,5 miliard dolarů.

Ronnie Tokazowski, senior IT analytik společnosti Flashpoint a zakladatel společnosti BEC List, řekl v rozhovoru pro Epoch Times, že i přes skutečnost, že v současnosti existuje řada hrozeb, jako například bankovní trojské koně a různé druhy ransomwarů, představují výše uvedené metody finanční hrozbu číslo jedna.

„Když se podíváte na ty finanční ztráty, nejde o lineární graf. Křivka dosahuje v posledních letech vyšších a vyšších hodnot. Navíc se do této formy obelhávání zapojuje stále více podvodníků. Vidí potenciál, jak na lidech zbohatnout,“ dodal.

Firma BEC List je průmyslovou skupinou zaštiťující 530 členů včetně firem, státních orgánů, výzkumníků a internetových společností, která v posledních třech letech veřejně bojuje proti nigerijským podvodníkům a potírá jejich činnost. Skupina se podílela na více než stovce zatčení.

Mezi klíčová místa, kde podvodníci zakládají své falešné bankovní účty, patří podle FBI: Čína, Hongkong, Mexiko, Turecko či Velká Británie.  Podvodníci operují buď jako jednotlivci nebo jsou členy nadnárodních zločineckých organizací, které vznikly v Nigérii, avšak působí po celém světě.

Tokazowski dále zmínil, že nejčastějším scénářem je hraní na emotivní notu potenciální oběti.

Nigerijská kultura

Takže proč ze všech zemí světa započaly tyto podvody právě v Nigérii? Jedním z klíčových faktorů se stala tamější úroveň korupce a to, jak jsou tyto druhy podvodu na některých místech země vnímané jako přijatelné.

Jednou z nejznámějších podvodných skupin tvoří takzvaní Yahoo Boys, mladí nigerijští muži, kteří si osvojili řadu internetových taktik, jejímž cílem je oblafnout oběť a ukořistit odměnu. Řada těchto jednotlivců veřejně propaguje tento životní styl jako žádoucí.

Tento jev měl dopad také na nigerijský hudební průmysl. Spousta nigerijských hip-hopových interpretů zahrnuje ve svých hudebních projevech témata o tom, jak dokázali vyloudit ze zahraničních lidí peníze a rozjet tento výnosný byznys.

Příkladem je rapové video s názvem I Go Chop Your Dollar. Interpret byl za několik let na to zatčen.

FBI spustila ve spojitosti s tímto trendem operaci s názvem Wire Wire, jež vyvrcholila zatčením 74 osob napříč Spojenými státy i zámořím. V Nigérii bylo podle ministerstva spravedlnosti zadrženo 29 pachatelů.

Během vyšetřování se podařilo zpětně získat z podvodných bankovních převodů na 14 milionů dolarů.

Dle Tokazowského jsou podvodné taktiky aplikované nigerijskými podvodníky v porovnání s ostatními státy technicky nerozvinuté. „Ten scénář je většinou stejný. Nějakou dobu by zabralo, než by tato země mohla představovat národní hrozbu,“ konstatoval.

Je faktem, že i nigerijští podvodníci se snaží přijít s novými taktikami, jako například využívání dárkových karet společně s falešnými účty na seznamkách. To vše za účelem získání osobních údajů oběti.

Navíc je tato oblast pro zločince perspektivní, a tak se objevuje více a více obdobných případů.

Samotné vyšetřování je zdlouhavé a složité, protože většinou zde nehraje roli nějaký škodlivý software a útočníci se snaží vyloudit peníze z oběti třeba formou budování internetového vztahu a vyznáním lásky.


Přeložil, upravil a doplnil: Petr Matějček


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Zdroj: https://www.theepochtimes.com/unmasking-the-nigerian-email-scammers_2692031.html