Chris Chappell, moderátor pořadu Čína bez cenzury. (Se svolením China Uncensored)
Chris Chappell, moderátor pořadu Čína bez cenzury. (Se svolením China Uncensored)
YouTube odstranila nejpopulárnější kanál zaměřený na čínskou politiku z návrhů vyhledávání. Mateřská společnost kanálu YouTube, tedy společnost Google, čelí obvinění, že vyvíjí cenzurovanou vyhledávací aplikaci pro čínský trh.

Během zadávání do vyhledávacího panelu portálu YouTube nabízí roletka seznam vyhledávaných klíčových slov, která se jeví jako populární vyhledávaná témata, videa a kanály.

Když však do kolonky vpisujeme klíčové slovo „China Uncensored“ (Čína bez cenzury), systém nevygeneruje návrhy vůbec žádné, a to navzdory skutečnosti, že kanál stejného jména je na YouTube již šest let aktivní a v současné době má 600 000 odběratelů. Deník Epoch Times nenalezl na You Tube žádný jiný kanál zaměřený na čínskou politiku s větší účastnickou základnou.

Pořad Čína bez cenzury, který moderuje Chris Chappell, vysílá ve formátu pozdní noční šou, která mísí humor s vážnou analýzou čínské politiky a společnosti. Rovněž pravidelně otevírá témata potlačování čínských obyvatel vládnoucím komunistickým režimem, včetně témat považovaných za „citlivá“, jako jsou pronásledování právních aktivistů, příznivců Falun Gongu a křesťanů.

„Po celou dobu přinášíme zprávy o čínské cenzuře. Myslím tím, že je to doslova uvedeno v našem jménu – China Uncensored,“ řekl Chris Chappell v komunikaci s Epoch Times. „Pokrývali jsme také chování společnosti Google v Číně. Nyní neříkám, že Google ve výsledcích vyhledávání úmyslně cenzuroval náš kanál na YouTube. Ale pokud jsou, no, myslím, že to znamená, že děláme něco správného.“

Chappell a jeho producentský tým na YouTube provozují také kanál China Unscripted (Čína nešifrované). Navzdory tomu, že má pouze nízký počet, asi 5 300 odběratelů, tento kanál se objeví v roletce návrhů na 3. místě, když do vyhledávacího pruhu YouTube zadáme „China un“.

Jiný kanál provozovaný stejným týmem, America Uncovered, má více než 44 000 předplatitelů a ukazuje se jako 1. návrh, když do vyhledávacího pruhu zadáme „Amerika u“.

Mnoho videí kanálu China Uncensored bylo správci YouTube demonetizováno, což v praxi znamená, že na jejich videích nemají dovoleno umisťovat reklamy, protože systém stránek YouTube je pro inzerenty vyhodnocuje jako „nepříznivé“ („unfriendly“).

Mnoha dalším kanálům se však dostalo demonetizace, zatímco se stále objevují v návrzích vyhledávání YouTube. Politický komentátor a mediální analytik Mark Dice si již řadu let stěžuje na demonetizaci svých videí na YouTube, ale i tak po zadání slova „mark“ do vyhledávacího pole YouTube vyskočí jako „mark dice“ na třetím místě.

Debakl jménem „Dragonfly“

Společnost Google, která je vlastník kanálu YouTube, byla nedávno obviněna z toho, že se pokouší nadbíhat čínskému režimu tím, že vyvíjí aplikaci pro mobilní vyhledávání na webu, která sleduje uživatele a cenzuruje témata, čínským režimem označená jako „citlivá“ – jako demokracie, lidská práva a pokojný protest.

List The Intercept zveřejnil článek o plánovaném cenzurovaném vyhledávači 14. září 2018, v němž citoval anonymní zdroje, které uvedly, že se aplikace vyvíjí jako tajný projekt s názvem Dragonfly. Poté, co se zpráva rozšířila na veřejnosti, přibližně 1 400 zaměstnanců společnosti Google poslalo otevřený dopis vedení společnosti, v němž uvedli, že Dragonfly porušuje etické zásady společnosti pro vývoj umělé inteligence. Požadovali také větší transparentnost a dohled na vývojem produktů, na jejichž vývoji se podílejí.

Výzkumník společnosti Google, Jack Poulson, firmu opustil kvůli etickým obavám nad chystaným projektem. V dopise z 24. září 2018 uvedl, že mohl ověřit existenci rozsáhlé černé listiny, kterou aplikace obsahuje, zahrnující výrazy jako „lidská práva“, mandarínské termíny pro „studentský protest“, „Nobelovu cenu“ a „velmi velké množství frází“ obsahujících jméno čínského vůdce Si Ťin-pchinga a dalších členů komunistické strany.

Poulson uvedl, že se o projektu nejprve dozvěděl ze zpráv v médiích. Prozradil však, že detaily o projektu Dragonfly „byly rozsáhle diskutovány na interních konferencích“ společnosti Google.

Vedoucí oddělení společnosti Google pro ochranu soukromí Keith Enright potvrdil existenci projektu Dragonfly. Uvedl to během svědectví podávaného 26. září 2018 před komisí senátu USA. Prohlásil však, že nemá znalosti o tom, s čím je projekt spojený. Řekl také, že společnost Google nebyla blízko ke spuštění tohoto vyhledávacího produktu v Číně.

Čínská komunistická strana provozuje nejsložitější systém internetové cenzury na světě a vyžaduje, aby zahraniční společnosti dodržovaly jejich cenzuru jako podmínku povolení pracovat v Číně. Společnosti musí také s čínským režimem sdílet veškeré údaje, které mají povinnost ukládat na serverech umístěných v Číně.

Google provozoval cenzurovanou verzi svého vyhledávače v Číně od roku 2006 do roku 2010, kdy se společnost z čínského trhu stáhla. Důvodem odchodu byl kybernetický útok pocházející z pevninské Číny, který se zaměřoval na e-mailové účty Google desítek čínských aktivistů za lidská práva. Nicméně se firma snažila na čínském trhu prosadit příklonem k domácím společnostem podporovaným režimem.

Čína je po desetiletí kritizována za svůj nešťastný záznam o masivním porušování lidských práv. Od nástupu k moci v roce 1949 zapříčinila Komunistická strana Číny zhruba 80 milionů nepřirozených úmrtí čínských obyvatel. Během posledních téměř dvou desetiletí byla postupně vznesena a zdokumentována řada důvodných podezření a obvinění, že transplantační střediska v Číně zneužily stovky tisíc vězňů svědomí, většinou následovníky duchovní disciplíny Falun Gong, jako nedobrovolné dárce orgánů ke komerčním transplantacím.[1] Obvinění se poprvé objevila v roce 2006 a během následujících let byla opakovaně přezkoumávána. Evropský parlament obvinění uznal jako důvěryhodná v roce 2013 [2] a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016 [2].

Společnost Google na žádost o komentář zareagovala, ale nakonec žádný neposkytla.

Pořad China Uncensored vysílá televize NTD, mediální partner deníku The Epoch Times.



Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Starší zaměstnanec společnosti Google odstoupil kvůli plánu cenzurovat vyhledávání v Číně

Více než tisíc zaměstnanců společnosti Google protestuje proti zavedení cenzurované čínské verze vyhledávače


POZNÁMKY:

[1] Vyšetřovací zpráva  Krvavá sklizeň (Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007)
On-line: 
http://organharvestinvestigation.net/

Shrnutí sedmiletého terénního výzkumu publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna v knize Jatka (C-press 2014). 
On-line: 
http://www.cpress.cz/jatka-3/ 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky
On-line: 
https://endtransplantabuse.org/an-update/ 

State Organs  – Transplant Abuse in China (Seraphim Editions, 2012)
On-line: 
https://seraphimeditions.com/product/state-organs-transplant-abuse-in-china/

[2] Seznam všech přijatých parlamentních a kongresových rezolucí ve věci transplantační chirurgie v Číně. On-line:
https://endtransplantabuse.org/parliamentary-congressional-resolutions