Recenze filmu: Beze stop – na hraně mezi konzumem a přírodou, samotou a společností. (Falcon.cz)
Recenze filmu: Beze stop – na hraně mezi konzumem a přírodou, samotou a společností. (Falcon.cz)Scénář: Debra Granik, Anne Rosellini

Předloha: Peter Rock

Režie: Debra Granik

Hudba: Dickon Hinchliffe

Hrají: Ben Foster, Thomasin McKenzie, Jeff Kober, Dale Dickey, Ayanna Berkshire, Isaiah Stone


Snímek s Benem Fosterem a Thomasin McKenzieovou v hlavních rolích prostřednictvím symbolů a konfrontací mezi světem konzumu, civilizace a přírody odhaluje celou řadu absurdních věcí dnešní „moderní“ doby. Režisérka Debra Graniková využívá drobné detaily k ilustraci svobodného životního stylu a jeho konfrontaci s poněkud odlidštěným světem civilizace, konzumu a administrativy.


Protože snímek nevyznívá jednostranně, můžeme porovnávat výhody i nevýhody dvou světů. Jednoho, který je na jednu stranu obtížnější a materiálně chudší ale zároveň svobodnější a nesrovnatelně klidnější. Druhého, který je značně materiální, velice kvapný, ale zároveň poskytuje obživu a výhody civilizace.

Film v druhé polovině postupně vykračuje z počátečního srovnávání života v přírodě a života v civilizaci a do hry vstupují otázky života ve společenství nebo o samotě i nevyřešené psychické problémy jednotlivých postav.Scénář Debry Granikové a Anne Roselliniové často naráží na otázku válečných veteránů, kteří se velmi těžko vypořádávají se svojí minulostí nebo zážitky z vojenské služby.

Snímek působí hodně osobním dojmem. Hlavní postavy měly být co nejvíce autentické, což možná také naznačuje výběr jména ženské hlavní role. Pro roli Thomasiny McKenziové vybrali jméno nebo zkratku „Tom“.

Hodnocení:

Zápletka

Dospívající dívka Tom (Thomasin McKenzie) a její otec, válečný veterán Will (Ben Foster) žijí nepozorovaně celé roky v ústraní ve Forest Parku, rozsáhlého lesoparku na okraji města Portland v Oregonu. Nešťastnou náhodou jsou odhaleni, z parku vykázáni a svěřeni do péče sociální služby. Pokoušejí se adaptovat na nové prostředí, v němž jsou nuceni žít, dokud nedospějí k náhlému rozhodnutí vydat se na nebezpečnou cestu do divočiny s vidinou naprosté nezávislosti na ostatních, která je přinutí vypořádat se s vnitřním konfliktem nutkání stát se součástí komunity a současně neodolatelné touhy po nezávislém životě.

20190921-recenze-filmu-beze-stop2
Recenze filmu: Beze stop – na hraně mezi konzumem a přírodou, samotou a společností. (Falcon.cz)

Zajímavosti

Ben Foster bude hrát Jana Žižku v novém snímku Petra Jákla – Žižka.

Film je adaptací románu Petera Rocka My Abandonment, který se inspiroval skutečným příběhem, který se stal v Portlandu a je do jisté míry legendou. Informoval o něm deník The Oregonian a další média: bylo zjištěno, že v přírodní rezervaci na okraji městského centra žil po čtyři roky otec se svou dcerou. Do města samotného si chodili pouze pro invalidní důchod a za nákupy toho, co si nebyli schopni vypěstovat. Dívka byla zdravá, bylo o ni dobře pečováno a po stránce vzdělání se v rámci své věkové skupiny řadila mezi nadprůměrné jedince. Poté, co byli přestěhováni do jednoho z místních hřebčínů, kde si otec dokázal najít práci, oba velice záhy zmizeli.

Rock, kterého upoutala tajemnost celého příběhu, vytvořil na základě této zápletky fiktivní příběh, jenž vyplnil nejrůznějšími podrobnostmi, které v rámci skutečného příběhu nikdo nemohl zjistit. „Na motivy toho příběhu vzniklo více knih, některé byly investigativnější,“ podotýká autor. „Já píši fikci. Má kniha vznikla tak, že jsem si v novinách přečetl příběhy těch dvou lidí a přemýšlel o tom, jaké byly jejich osudy – odkud pocházeli, co byli zač a jak přežívali.“

Premiéra 27. září 2018, délka 119 minut * ČSFD * IMDB * WEB * Facebook *


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Hodnocení: