ínský prezident Si Ťin-pching (uprostřed) s generálním tajemníkem Interpolu Jurgenem Stockem (uprostřed vpravo) a prezidentem Interpolu Mengem Hongweiem (uprostřed vlevo) na skupinové fotografii před 86. Valným shromážděním Interpolu v Pekingu, Čína 2017. (Lintao Zhang - Pool / Getty Images)
ínský prezident Si Ťin-pching (uprostřed) s generálním tajemníkem Interpolu Jurgenem Stockem (uprostřed vpravo) a prezidentem Interpolu Mengem Hongweiem (uprostřed vlevo) na skupinové fotografii před 86. Valným shromážděním Interpolu v Pekingu, Čína 2017. (Lintao Zhang - Pool / Getty Images)
Interpol, mezinárodní policejní organizaci, v současné době vede čínský náměstek ministra veřejné bezpečnosti Meng Chung-wej (Meng Hongwei).

Od roku 2016, kdy byl zvolen vedoucím Interpolu, zneužíval čínský komunistický režim Červená oznámení (Red Notices) společnosti Interpol k potlačování čínských disidentů, kteří emigrovali do zámoří, a obtěžoval jejich rodiny v Číně.

Červená výstraha Interpolu informuje všech 190 členských států, že je požadováno vydání určité osoby na základě soudního rozhodnutí učiněného v určité zemi nebo mezinárodním tribunálem. Sám Interpol žádné zatýkací rozkazy nevydává.

Právník Jie Ning, specializující se na oblast lidských práv sídlící ve Washingtonu D.C., který zastupoval řadu případů čínských disidentů, na které se vztahuje činnost Interpolu, řekl 13. května 2018 v rozhovoru s televizí New Tang Dynasty, že „Červené oznámení“ je jedním z nástrojů, prostřednictvím něhož čínský režim rozšiřuje do světa svůj „Pekingský model“.

„´Červené oznámení´ je momentálně způsob, jakým čínský režim rozšiřuje svůj vliv a projev darebácké proletářské diktatury do dalších zemí,“ řekl Jie Ning.

Podle informací Jie Ninga musel Interpol v důsledku činnosti právníků takto odstranit na 100 Červených oznámení na jejich klienty.

Wej Ťing-šeng, čínský demokratický aktivista žijící v exilu ve Spojených státech, řekl 4. května 2018 v rozhovoru s rádiem Voice of America, že on a jeho dva asistenti byli v roce 2006 zadržováni policií ve Švýcarsku, protože na ně byla vydána Červená oznámení Interpolu. Wej byl tehdy ve Švýcarsku, aby se zúčastnil Konference OSN v Ženevě o lidských právech.

20180916-inter2
Ministr čínské veřejné bezpečnosti a řečník na konferenci Interpolu v hotelu 20. února 2013 v Kuala Lumpuru, Malajsie. (Stanley Chou / Getty Images)

V lednu 2018 mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch zabývající se lidskými právy, popsala metody používané čínským režimem k obtěžování rodin a příbuzných lidí hledaných Interpolem.

„Policie a prokurátoři navštívili nebo předvolali příbuzné bez předložení právních dokumentů a hrozili jim, že je zadrží, pokud se jim nepodaří přesvědčit člověka, na něhož je vydané Červené oznámení, k návratu do Číny.“ Human Rights Watch ověřila nejméně dva případy, kdy čínské úřady skutečně formálně příbuzné zatkly.

Sophie Richardsonová, ředitelka společnosti Human Rights Watch v Číně, vyjádřila v září 2017 obavy nad zneužíváním Červených oznámení Interpolu ze strany Číny.

„Interpol tvrdí, že operuje podle mezinárodních standardů lidských práv, ale Čína již ukázala vůli se systémem manipulovat,“ řekla Sophie Richardsonová. „A s viceprezidentem čínské veřejné bezpečnosti, známé zneužíváním (lidských práv), jako prezidentem, je tématem i důvěryhodnost samotného Interpolu.“

Čínské ministerstvo Veřejné bezpečnosti je často pověřováno sledováním a zatýkáním disidentů, rozptylováním protestů a dalšími opatřeními k „udržení stability“.

K článku přispěl Čchen Chan z televize New Tang Dynasty. Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.