Zdravotní sestry před nemocnici v jihozápadním Šanghaji. (Peter Parks / AFP / Getty Images)
Zdravotní sestry před nemocnici v jihozápadním Šanghaji. (Peter Parks / AFP / Getty Images)
Bývalý ředitel nemocnice v provincii Chu-nan je by obviněn z úplatkářství. Tato nemocnice byla navíc podle expertního vyšetřování [1] zapletena do násilných odběrů orgánů vězňům.

Fang I-ping v letech 2005 až 2010 působil jako šéf provinční Lidové nemocnice provincie Chu-nan a zároveň pracoval jako zástupce ředitele Komise pro plánování a rozvoj zdraví a rodiny. Nyní čelí obvinění vznesenému vyšetřovateli z města Ču-čou.

Přestože panují důvodná podezření, že samotná nemocnice se podílí na zločinu násilného odběru orgánů, není zcela jasné, zda má Fangovo zatčení na tuto skutečnost jakoukoliv vazbu.

Fang porušil „politickou disciplínu“ tím, že přijal úplatky a řadu darů výměnou za povýšení určitých jedinců, či poskytnutí osobních protislužeb. Výměnou za tyto benefity Fang loboval za řadu projektů včetně nákupů zdravotnické techniky, léků či provádění stavebních úprav. Fang I-ping pracoval od 90. let na různých pozicích v rámci zdravotnických zařízení v provincii Chu-nan.

Fangovo počínání přitáhlo pozornost vládních úřadů začátkem května minulého roku. Už před jeho zatčením začaly po internetu kolovat hlášení v systému „ťü-pao“. Ťü-pao reprezentuje způsob, jakým mohou občané nebo státní zaměstnanci poukázat na trestné jednání veřejných činitelů nebo jej přímo zveřejnit.

Jeden z takových příspěvků uvádí, že když byl Fang v roce 2008 ředitelem nemocnice, umožnil konkrétním lidem získat přednostní kontrakt na výstavbu nových ordinací v rámci nemocnice. Zatímco rozpočet projektu původně činil přibližně 400 milionů jüanů (asi 1,3 miliardy Kč), nakonec narostl na hodnotu 600 milionů juanů.

Danou nemocnici doprovází již nějakou dobu špatná reputace. V dubnu roku 2006 vyšel ve státním deníku Xiaoxiang Morning Post článek lákající na bezplatné transplantace orgánů pro prvních 20 volajících, jenž se v ústavu telefonicky registrují.

Obdobná zpráva zveřejněná televizní stanicí Hunan Economics informovala veřejnost o případu čtyřčlenné rodiny trpící onemocněním ledvin. Dle informací byla nemocnice schopna najít odpovídající dárce během jednoho měsíce - pro celou rodinu.

Zpráva nevládní organizace World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong (WOIPFG)[2] naznačuje, že tyto případy nejsou ojedinělé. Podle všeho bylo toto zdravotnické středisko schopno provést velké množství transplantací ve velmi krátkých intervalech a v současnosti je podezřelé z účasti na nuceném odebírání orgánů vězňům svědomí, převážně z řad následovníků duchovní disciplíny Falun Gong.

Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je meditační disciplína s morálním učením obsahujícím hodnoty z buddhismu a taoismu - pravdivost, soucit a snášenlivost. V roce 1999 dosáhl počet příznivců Falun Gongu v Číně 70 milionů, pro masovou oblíbenost postavila komunistická strana praxi mimo zákon a od té doby příznivce tvrdě pronásleduje.

Již bylo potvrzeno více než 5 000 případů úmrtí v důsledků mučení a brutálního zacházení. Podle výzkumů lidskoprávních organizací je však pravděpodobné, že skutečné číslo obětí je mnohem vyšší.

V posledních letech odhalili nezávislí vyšetřovatelé řadu důkazů potvrzujících, že velké množství praktikujících Falun Gongu bylo zabito primárně kvůli uspokojení rostoucí poptávky transplantačního průmyslu.

Zatímco pacienti v zemích s dobrovolným dárcovským systémem musí typicky čekat léta, než se najde vhodný dárce a odpovídající orgán, čínské nemocnice, včetně té chunanské, byly často schopny uspokojit poptávku žadatelů během několika týdnů, což svědčí o faktu, že nutně musí existovat zdroj, který snadno orgány na požádání sežene.

Funkcionáři v čínském zdravotnictví letos čelí vyšetřování protikorupčního týmu prezidenta Si Ťin-pchinga. Od ledna letošního roku bylo zbaveno funkce na 60 činitelů působících ve veřejném zdravotnickém sektoru.


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také:

Etická skupina vyzývá, aby čínskému chirurgovi zakázali účast na konferencích kvůli jeho neetické činnosti

Prezident čínské nemocnice vyšetřován z korupce. Byl zapojen do obchodu s lidskými orgány?

Reforma čínského transplantačního systému je neprokazatelná. Transplantační společnost nemá přístup do vojenských nemocnic


POZNÁMKY:

[1] 

Vyšetřovací zpráva  Krvavá sklizeň (Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007)
On-line: 
http://organharvestinvestigation.net/

Shrnutí sedmiletého terénního výzkumu publicisty a spisovatele Ethana Gutmanna v knize Jatka
 (C-press 2014). 
On-line: 
http://www.cpress.cz/jatka-3/ 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky
On-line: 
https://endtransplantabuse.org/an-update/ 

State Organs  – Transplant Abuse in China
 (Seraphim Editions, 2012)
On-line: 
https://seraphimeditions.com/product/state-organs-transplant-abuse-in-china/

Seznam všech přijatých parlamentních a kongresových rezolucí ve věci transplantační chirurgie v Číně. On-line:https://endtransplantabuse.org/parliamentary-congressional-resolutions/ 

[2]  

A WOIPFG Investigation Report on the Chinese Communist Party’s Ongoing Crime of Live Organ Harvesting against Falun Dafa Practitioners.
On-line: 
https://www.upholdjustice.org/node/389