Bývalý univerzitní profesor Sun Wen-kuang ve svém domě ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung, 28. srpna 2013. (Tania Lee / AFP / Getty Images)
Bývalý univerzitní profesor Sun Wen-kuang ve svém domě ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung, 28. srpna 2013. (Tania Lee / AFP / Getty Images)
Živý telefonní rozhovor s Voice of America (VOA) s přímočarým čínským profesorem Sun Wen-kuangem byl náhle ukončen, když jednotka čínské policie 1. srpna 2018 násilně vrazila do jeho domu v provincii Šan-tung.

„Policie zase přišla! Zase přicházejí zasáhnout!“ stačil ještě vykřiknout profesor fyziky v důchodu, než byl jeho rozhovor s VOA přerušen. Sun Wen-kuang pracoval na univerzitě v provincii Šan-tung a nyní žije jako důchodce ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung.

Sun v rozhovoru vyslovil kritiku vůči čínské „dolarové diplomacii“ – termín používaný pro popis pekingské strategie získávání aliancí tím, že poskytuje velké částky, půjčky a investuje v zahraničí v úsilí o zvýšení geopolitického vlivu.

„Řadoví [čínští] lidé jsou chudí a my bychom měli přestat vyhazovat peníze v Africe,“ řekl Sun a pokračoval v rozhovoru, zatímco v pozadí bylo již slyšet rozruch.

O několik vteřin později byl rozhovor náhle přerušen, když Sun začal křičet na zaměstnance policie: „Co tady děláte? Jednáte nelegálně, když se vlámete do mého domu. Tohle je moje svoboda projevu!“

Zaměstnanci VOA se pokoušeli Sunovi volat a posílat textové zprávy za účelem obnovení kontaktu, ale neobdrželi od něj žádnou odpověď. Lidé obeznámení se situací v Šan-tungu později VOA sdělili, že Sun byl té noci vyveden ze svého domu, ale nyní již setrvává v domácím vězení.

Korespondenti VOA se v Pekingu pokoušeli obrátit na ministerstvo zahraničních věcí, aby se dotázalo na situaci profesora Suna, ale veřejně přístupný mobilní telefon ministerstva byl nedostupný a na jeho pevné lince hovory nikdo nepřijímal. Místní policejní stanice ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung, kde profesor Sun žije, odmítla situaci komentovat.

Sun (nyní 84 let) odešel do důchodu již v roce 1994. Jako přímočarý komentátor lidsko-právních případů a kritik vládní politiky v Číně čelil v průběhu let neustálému sledování a zastrašování ze strany čínských úřadů.

27. února 2018, těsně před výročními politickými schůzkami čínské komunistické strany byl Sun zadržen a vězněn po dobu 40 dní. Disidenti jsou v Číně často obtěžováni a zadržováni před důležitými schůzkami strany ve snaze utišit jejich kritické hlasy.

Poté, co se Sun v dubnu vrátil domů, byl zadržován v domácím vězení a univerzitní úředníci pozastavili jeho důchod.

3. května 2018 byl Sun znovu zadržen a násilím odveden na dobu 43 dní před 29. výročím masakru na náměstí Tiananmen v roce 1989, na který Sun veřejně upozorňoval a připomínal ho již řadu let. Zmínka o demokratickém hnutí a brutálním zásahu režimu patří v Číně mezi témata, o nichž se nesmí mluvit.

V červenci 2018, když plánoval čínský prezident Si Ťin-pching výlet na Blízký východ a do pěti zemí v Africe, zveřejnil Sun otevřený dopis, v němž vyzval prezidenta, aby přestal rozdávat velké množství peněz v zahraničí, půjček a investic, protože Čína má doma stále velkou populaci chudých lidí. Sun řekl, že není nutné „peníze extravagantně rozhazovat a vytvářet bohatou frontu“ po celém světě.

Tento dopis se brzy rozšířil mezi čínskými komunitami v zahraničí a od té doby získal obrovskou pozornost a přivedl také VOA k rozhovoru se Sunem, který se uskutečnil 1. srpna 2018 a měl posluchačům zprostředkovat Sunovy názory na čínskou politiku zahraniční pomoci.

„Myslím, že jste právě viděli vše naživo. To je současná situace v oblasti lidských práv v Číně,“ komentoval vývoj živého rozhovoru s profesorem moderátor VOA.



Přeložil M. K.; Zdroj.

Podpořte prosím článek jeho sdílením na sociálních sítích.