Zhang Erping, mluvčí Asociace Falun Gong na oficiálním spuštění ministerského úřadu pro zabezpečení pokroku ve svobodě náboženství 24. července 2018, Washington, USA. (Wu Wei/NTD)
Zhang Erping, mluvčí Asociace Falun Gong na oficiálním spuštění ministerského úřadu pro zabezpečení pokroku ve svobodě náboženství 24. července 2018, Washington, USA. (Wu Wei/NTD)
WASHINGTON — Vláda Spojených států oficiálně zřídila první ministerský úřad pro zabezpečení pokroku ve svobodě náboženství. Fungování úřadu oficiálně spustilo Státní oddělení ve Washingtonu 24. července 2018 za účasti 40 zahraničních ministrů a představitelů z 80 různých zemí.

Při oficiálním zahájení (videozáznam) činnosti úřadu uvedl americký velvyslanec pro Mezinárodní náboženskou svobodu Sam Brownback: „Musíme se zavázat k použití veškeré moci, soukolí a morální autority k zastavení těch národů a pachatelů, kteří pošlapávají svobodné duše.“

Ministr zahraničí Michael Pompeo uvedl, že „náboženská svoboda je Bohem dané právo, kterého může užívat každý člověk“. Informovalo o tom USA Today.

„Potřebujeme, aby vlády rozpoznaly náboženskou diskriminaci a pronásledování, zaujaly proti nim pevný postoj a zacházely s náboženskou svobodou jako s prioritou zahraniční politiky,“ uvedl Pompeo.

20180805-ministersky-urad-pro-podporu-náboženské-svobody
Frank Wolf, republikánský kongresman. (Screenshot/YouTube)

Republikánský kongresman Frank Wolf na zahájení zmínil celou řadu případů pronásledovaných skupin po celém světě. Zmínil se také o nejpronásledovanějším duchovním hnutí v Číně – Falun Gongu. „Falun Gong čelí násilnému pronásledování. Existují zprávy o tom, že jsou (následovníkům Falun Gongu) násilně odebírány orgány, a poté prodávány,“ uvedl Wolf.

Mluvčí Asociace Falun Gong Erping Zhang uvedl, že být svědkem toho, jak se poprvé jedná o náboženské svobodě na ministerské úrovni, je povzbudivé. Erping Zhang doufá, že mezinárodní odsouzení by mohlo mimo jiné přispět k ukončení politického pronásledování duchovního hnutí Falun Gong v Číně, které trvá již 19 let.

„Doufáme, že mezinárodní společenství, všechny demokratické země, nevládní organizace, které se starají o náboženskou svobodu, mohou otevřeně odsoudit pronásledování, které vede Komunistická strana Číny. Ukázalo se, že soukromé dialogy selhaly,“ řekl Erping Zhang.

VIDEO ZÁZNAM – Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor Video Live Stream

Erping Zhang rovněž doufá, že americká vláda může na základě Magnitského zákona podniknout právní akty proti porušovatelům lidských práv v Číně včetně zmrazení jejich aktiv, zamítnutí vstupu do USA nebo postavení před soud po příletu do země.

Ministerský úřad pro zvyšování náboženské svobody trval až do 26. července 2018 s širokým rozsahem aktivit..


Video reportáž Epoch Times z události naleznete zde.


Přeložil M. K.; Originální článek zde.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.