Jeff Bezos, foto z roku 2016. (Alex Wong / Getty Images)
Jeff Bezos, foto z roku 2016. (Alex Wong / Getty Images)
Jeff Bezos, zakladatel portálu Amazon, se stal nejbohatším mužem moderní historie. Podle agentury Bloomberg se jeho majetek odhaduje v přepočtu na 150 miliard amerických dolarů.

Druhé místo v žebříčku obsadil spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti Microsoft Bill Gates. Je důležité podotknout, že Gates se vzdal části svého majetku ve prospěch nadace Billa a Melindy Gatesových, kterou založil se svou manželkou v roce 2000.

Cílem nadace je spolupracovat s řadou partnerů na řešení kritických problémů v různých oblastech od lepšího poskytování zdravotnických produktů a služeb přes podporu školství a stipendijních programů ve Spojených státech.

Již od útlého mládí projevil Jeff Bezos zájem dozvědět se, jak různé věci fungují. Jeho zájem vyústil k překvapení jeho rodičů v přestavbu rodinné garáže na pokusnou laboratoř. Později se společně se svými blízkými přestěhoval do Miami a začal svou pozornost podrobněji upínat k počítačům. Svůj zájem prohloubil na Princetonské univerzitě, kde promoval v roce 1986. Po svém úspěšném studiu začal pracovat pro řadu firem na Wall Street a v roce 1990 se stal nejmladším viceprezidentem společnosti D. E. Shaw & Co.

Přestože byla jeho kariéra v oblasti financí nesmírně lukrativní, rozhodl se podniknout riskantní krok a zkusit své štěstí v oblasti e-commerce systémů. V roce 1994 dal ve své současné práci výpověď, přestěhoval se do Seattlu a začal pracovat na svém snu.

Kancelář pro začínající podnik se rozhodl otevřít ve své garáži, kde spolu se svými kolegy začal vyvíjet software. Postupem času firma expandovala a Jeff přizval řadu přátel k otestování jeho nového webu. Bezos chtěl, aby název jeho firmy zněl exoticky a přišel s pojmenováním Cadabra, což bylo zkráceninou Abracadabra.

Jednoho dne telefonoval Jeff se svým právníkem. Během jejich konverzace se jeho poradce přeslechl a mylně zachytil název firmy jako „Cadaver“. Tento termín označuje v lékařské a právní terminologii mrtvolu. Jeff se tedy rozhodl firmu přejmenovat, a tak vznikl Amazon.

Úvodní úspěch firmy byl enormní. Do měsíce od svého zprovoznění začal e-shop nabízet knihy ve 45 zemích po celém světě.

V roce 1998 rozšířil Amazon svou nabídku o hudební a filmové produkty na mediálních nosičích. V následujících letech pak dále o produkty z oblastní péče o zdraví, zdravého životního stylu, jídla atd.

V současnosti firma překonala hranici 100 milionů předplatitelů služby Amazon prime a dále se zaměřuje na rozvoj své zákaznické základny, značky a infrastruktury.

Na závěr pár citací tohoto úspěšného podnikatele.


„Pokud nikdy nechcete být kritizováni, raději se do ničeho nepouštějte.“

„Laskavost je volbou.“


„Buďte neústupní ve své vizi a flexibilní v jejích detailech.“Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.