První náměstek amerického ministra spravedlnosti, Rod Rosenstein (uprostřed), na tiskové konferenci na Ministerstvu spravedlnosti, 13. července 2018 ve Washingtonu, DC. (Chip Somodevilla / Getty Images)
První náměstek amerického ministra spravedlnosti, Rod Rosenstein (uprostřed), na tiskové konferenci na Ministerstvu spravedlnosti, 13. července 2018 ve Washingtonu, DC. (Chip Somodevilla / Getty Images)

Spojené státy v pátek obvinily dvanáct Rusů z rozsáhlých hackerských útoků, které měly zasahovat do prezidentských voleb v roce 2016.


První náměstek amerického ministra spravedlnosti, Rod Rosenstein, to oznámil na tiskové konferenci pár dní před setkáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Rosenstein uvedl, že amerického prezidenta o obviněních informoval začátkem týdne.

Obvinění vznesl u Oblastního soudu státu Columbia zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který se vměšováním Ruska do voleb 2016 zabývá cz od minulého roku.

Rusové dle obvinění ukradli e-maily a elektronické dokumenty zaměstnancům kampaně prezidentské kandidátky Clintonové, Komisi pro demokratickou kongresovou kampaň (DCCC) a Národní demokratické komisi (DNC).

Rosenstein vyzval novináře, aby obvinění nepolitizovali ve smyslu zaměřování se Rusů na jednu stranu politického spektra.

„Když stojíme tváři v tvář zahraničnímu vměšování se do amerických voleb, je důležité vyhnout se politickému pohledu na věc coby republikánů nebo demokratů. Místo toho bychom o tom měli přemýšlet z pohledu patriotického, coby Američané,“ řekl Rosenstein.

Co se týče volební kampaně Clintonové a DCCC, obvinění jde do velmi podrobných detailů provedených útoků.

Na druhou stranu, přístup k e-mailům DNC je shrnutý pouhým jedním odstavcem. Toto „neodkrytí karet“ kritizoval americký prezident Trump, protože právě tyto e-maily z DNC měly sloužit k obvinění Trumpa z paktování se s Ruskem v prezidentských volbách, což bylo podnětem k Muellerovu vyšetřování Trumpa. Oponenti amerického prezidenta často používají Muellerovo vyšetřování k podkopávání Trumpovy funkce.

„V obžalobě ze spáchání zločinu není obviněn žádný americký občan,“ informoval Rosenstein, aby předešel předpojaté spekulaci novinářů. „Není v ní ani obvinění, že by komplot změnil počty hlasů nebo ovlivnil výsledky voleb,“ dodal.

Na tiskové konferenci v Británii, krátce po Rosensteinově oznámení, řekl Trump, že se „rozhodně bude ptát“ Putina na vměšování se do voleb na jejich nadcházejícím summitucz.

Rusové se údajně nabourali i do státního volebního systému a ukradli informace o půl milionech voličů. Také se prý dostali k datům IT společnosti, která poskytuje software na ověřování registrací voličů.

Rosenstein dodal, že se zároveň pracuje na krocích k ochraně amerických voleb.


Překlad a redakční úprava: J. S.


Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.