20 nejzmiňovanějších slov v nadpisech textů zmiňujících NATO. (pssi.cz)
20 nejzmiňovanějších slov v nadpisech textů zmiňujících NATO. (pssi.cz)
Právě probíhá summit Severoatlantické aliance v Bruselu a čeští vojáci byli nasazeni v Pobaltí, kde podporují činnosti NATO. Pražský institut bezpečnostních studií (PSSI) právě dokončil studii, která pozoruje, jak se otázka vnímání NATO diskutuje v českých médiích.

Podle zjištění studie se v českém mediální prostoru objevují manipulativní texty zpochybňující české působení v NATO. Weby Parlamentní listy, Sputnik CZ a Nová Republika – známé šířením dezinformací – zmiňují NATO ve svých textech až dvakrát častěji než hlavní média.

„Názory té části obyvatelstva, která je vůči NATO kritická, posiluje řada dezinformačních a manipulativních textů objevujících se de facto pokaždé, když se o Alianci debatuje ve veřejném prostoru. Zatímco však intenzita debaty o NATO se mění podle momentálních okolností, texty kritizující Alianci se objevují téměř neustále," říká hlavní koordinátor projektu Jonáš Syrovátka z Pražského institutu bezpečnostních studií.

Podle PSSI stát témata související s NATO nedokáže efektivně komunikovat. Poslední příležitostí byla debata o vyslání českých vojáků do Pobaltí.

„Nejviditelnějším aktérem debaty o působení českých vojáků v Pobaltí byla Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), jejíž představitelé misi kritizovali. Ministři obrany sice vyslání vojáků hájili, ale byli v tomto víceméně osamoceni," dodává Syrovátka.


Členové Aliance si myslí, že by NATO mělo více dbát na představování činností Aliance veřejnosti, aby tak mohli čelit dezinformacím a posilovali informovanost obyvatel států Aliance o smyslu a činnosti NATO.

„NATO by mělo posílit vzdělávací snahy v jednotlivých členských státech a vysvětlovat své cíle, procedury a přínosy pro společnou bezpečnost. Toto by mohlo pomoci čelit manipulativním narativům vykreslujícím NATO jako hrozbu," uvádí generál Benjamin Hodges, bývalý velitel amerických vojsk v Evropě.

Výsledky studie naleznete zde