Prezident Donald Trump v Bílém domě, 27. června 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Prezident Donald Trump v Bílém domě, 27. června 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Američtí voliči se kloní pozitivně k Trumpově politice v oblasti ekonomiky, zaměstnanosti a boje s terorismem. Naopak, mezery u něj vidí v otázkách imigrace, vládní administrativy a zahraničních věcí. Průzkum veřejného mínění provedlo centrum Harvard/Harris spadající pod Harvardovu univerzitu (centrum provádí tento průzkum každý měsíc u 2 000 registrovaných členů).

Trump získal v průzkumu důvěru 58 % hlasujících v oblasti stimulace zaměstnanosti a 57 % respondentů v oblastech ekonomiky a boje s terorismem.

Za poslední rok vývoj ekonomiky USA předčil očekávání. Míra nezaměstnanosti klesla v květnu na 3,8 %, což je nejnižší stav od roku 1969. V dubnu bylo v USA dokonce 6,7 milionu volných pozic, což bylo více než jedna pozice na každého nezaměstnaného.

Nejhorší „známku“ dostal Trump za řízení vlády, kde se svým prezidentem souhlasí jen 45 % dotázaných. S Trumpovým přístupem k imigraci pak souhlasí 46 % respondentů a s řízením zahraničních věcí se ztotožňuje 47 % respondentů.

Dotazník zároveň ukázal, že otázka imigrace je pro občany jednou z nejpalčivějších. Jsou např. za přísnější prosazování zákona (70/30). Jako nedostatečně zabezpečené vnímá hranice 61 % respondentů.

S rozdělováním rodin ilegálních imigrantů nesouhlasí 88 % respondentů, ale zároveň je 61 % dotázaných za odsun celých rodin s ilegálním statusem zpět za hranice.

Oddělení dětí ilegálních imigrantů od svých rodičů bylo v USA velké téma. V rámci politiky nulové tolerance úřady od dubna 2018 trestně stíhaly všechny nelegální migranty.

V USA při zadržení dospělých za zločin obvykle děti své rodiče nedoprovázejí do vězení. Kvůli tomu bylo za přibližně měsíc odděleno od svých rodičů téměř 2 000 dětí.

Tlak médií, občanů i první dámy přiměl Trumpa podepsat dočasnou úpravu regulí a rodiny teď mohou být po zadržení pospolu.

V oblasti zahraniční politiky fandilo summitu Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem 74 % dotázaných. Trumpův tlak na okolní národy s cílem zisku výhodnějších obchodních podmínek pro USA a zavádění „čínských cel“ ve výši 250 miliard dolarů podporuje 59 % respondentů.

Na druhou stranu mají respondenti strach z obchodní války, a to především z jejího případného dopadu na zaměstnanost a růst spotřebitelských cen.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 


Překlad a redakční úprava: J. S.; Originální článek: small United States