Vytvoření spánkového rituálu vám může pomoci při usínání. (Fotokredit: Autri Taheri / Unsplash)
Vytvoření spánkového rituálu vám může pomoci při usínání. (Fotokredit: Autri Taheri / Unsplash)
Těchto několik rad vám může pomoci dosáhnout kvalitního spánku, který je důležitý pro duševní i fyzické draví.

Máte problém s usínáním? A pokud se vám podaří usnout, stále se probouzíte a ráno se cítíte unavení? Mnoho lidí trpí tímto závažným problémem.

Špatný spánek je spojován s rozličnými zdravotními problémy. Proto je velmi důležité se každou noc dosytosti vyspat. Pokud máte pocit, že se vám to nedaří, pak vyzkoušejte těchto 5 kroků.

5 kroků k dobrému spánku

1. Nechte práci v práci. V dnešní společnosti pracujeme prakticky celý den. Nepřetržitý přístup k pracovním e-mailům a spojením s kolegy si mnozí z nás nosí domů. Stres a úzkost mohou negativně ovlivnit vaše spánkové návyky. Proto buďte nad věcí a včas ukončujte pracovní povinnosti. I když si v tu danou chvíli možná myslíte, že pomáháte své firmě, nedostatek spánku si za čas může vybrat svoji daň.

2. Jezte zdravě. S těžkou večeří v břiše se hůře usíná, protože tělo musí vynaložit větší úsilí k jejímu trávení. Navíc nezdravá jídla postrádají výživovou hodnotu, která je nezbytnou součástí kvalitního spánku. Konzumace plnohodnotného jídla k večeři tělo uvolňuje a následně vede i ke snazšímu usínání.

3. Snižte čas strávený před obrazovkou. Obrazovky jako jsou telefony, počítače nebo tablety produkují takzvané modré světlo, které zpomaluje uvolňování melatoninu – hormonu spánku. Odpojte se včas od všech těchto zařízení a dopřejte si toužený odpočinek.

4. Uvolněte se. Po náročném dni je důležité nezapomínat na relaxaci. Ať už si napustíte vanu, dáte sprchu nebo si přečtete knihu či zameditujete. Najděte si svůj způsob, kterým podpoříte navodění spánku.

5. Připravte se na spánek. Vytvořte si spánkový rituál. To znamená, že si vyvětráte ložnici, vypnete elektroniku, na spaní použijete prodyšné prádlo nebo si zacvičíte několik cviků restorativní jógy *. Takovéto naladění vás dostatečně připraví na noční odpočinek.


Emily Lunardo vystudovala lékařskou sociologii na Yorkské univerzitě se zaměřením na sociální determinanty zdraví a duševní nemoci. Tento článek byl původně publikován společností Bel Marra Health.


* Restorativní jóga – druh jógy, který se využívá pro dosažení fyzického, mentálního i emočního uvolnění.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Přeložila V. M.; Zdroj.