Sedmiboká strážní věž hradu Roštejn.  (Z. Danková / ET ČR)
Sedmiboká strážní věž hradu Roštejn. (Z. Danková / ET ČR)
Vysočina – Hrad Roštejn poblíž Telče býval loveckým zámečkem a v sobotu 30. června 2018 se právě v něm nově otevírala lovecká expozice, ze které si návštěvníci mohou udělat obrázek o dobách minulých. Symbolem lovu je dnes neodlučně myslivost, která má v naší zemi poměrně hluboké kořeny.

ČMMJ (Českomoravská myslivecká jednota) uspořádala v předhradí komponovaný program s ukázkami ze své činnosti, které k myslivosti tradičně náleží.

Skupina Babylonských trubačů ve stejnokrojích zahrála na borlici a lesnice melodie symbolizující poctu jelenům nebo divočákům, signály ke svolávání lovců nebo k ukončení lovu, myslivecké „halali“ apod. Návštěvníci mohli hádat názvy nástrojů a jak dlouhé jsou jejich součásti. Moderátor, šéfredaktor časopisu Myslivost Ing. Jiří Kasina, používal mysliveckou mluvu a překládal ji veřejnosti.

Sokolník František Kunc se svými dravci a sovami přitahoval pozornost, navíc si lidé mohli vyzkoušet držet rukavici s výrem nebo sýčkem, hladit jejich peří nebo obdivovat sokola raroha nebo sokola stěhovavého.

20180701-rostejn3
Ukázka umění – vábení zvěře pomocí vábniček.

Ukázky mysliveckého vábení sledovali velmi pozorně a snažili se uhádnout, kterého živočicha napodobuje anebo kterého má zvuk přilákat.

Ke koupi zde byly nabízeny stylové kožené peněženky a klíčenky nebo vábničky a podobné myslivecké předměty. Také ukázky mysliveckých nožů s umně vyřezávanými střenkami z parohů nebo kostí zvířat upoutávaly pozornost návštěvníků.

Představeni byli lovečtí psi, jejich různé rasy a úlohy, které jim jako společníkům myslivců přísluší.

20180701-rostejn2
Výr velký se nechal i pohladit, odměnou byl někdy neškodný klofanec.  (Z. Danková / ET ČR)

Hrad Roštejn nabízí nově otevřenou trasu B, která vede hradními ochozy, skrze kapli sv. Eustacha a Botanickým sálem. Expozice, která je určena dětem i dospělým, je věnována převážně přírodě, lovectví a myslivosti.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.