Americký prezident Donald Trump (vpravo) a čínský lídr Si Ťin-pching (vlevo) během večeře ve West Palm Beach, Florida, 6. dubna 2017. (Jim Watson/AFP/Getty Images)
Americký prezident Donald Trump (vpravo) a čínský lídr Si Ťin-pching (vlevo) během večeře ve West Palm Beach, Florida, 6. dubna 2017. (Jim Watson/AFP/Getty Images)
Začátek obchodní války mezi USA a Čínou přichází v době horších časů pro čínskou ekonomiku. Růst domácí ekonomiky Číny se zpomaluje a zaváděná cla dle expertů mohou situaci ztížit ještě více.

Celkové exporty Číny do USA tvořily v roce 2017 cca 3 % čínského HDP. Americká cla uvalená na čínské zboží by mohla snížit ekonomický růst Číny o 0,1 – 0,5 % v závislosti na intenzitě konfliktu, odhaduje Ču Chaj-pin (Zhu Haibin), specialista na čínskou ekonomiku u JPMorgan.

„Dopad bude větší, jestliže ovlivní důvěru v podnikání a investiční rozhodování,“ napsal ve své zprávě Ču.

Čínská ekonomická expanze se zpomaluje kvůli stagnujícím investicím a spotřebě domácností. Růstu přitěžují i zvyšující se dluhy korporací a lokálních vlád. A obchodní konflikt přichází v kritické době, kdy se čínský režim snaží snížit své zadlužení.

USA oznámily 15. června, že uvalí 25% cla na čínské zboží v hodnotě 50 miliard dolarů. Čína okamžitě zareagovala tímtéž opatřením vůči USA.

To pobídlo amerického prezidenta Trumpa k „protiútoku“ a požádal Kancelář vládního zmocněnce pro obchod o vytipování dalšího čínského zboží v hodnotě 200 miliard dolarů, na které uvalí clo.

„Čína ztratí obchodní válkou daleko více než USA,“ řekl Sia Jie-liang (Xia Yeliang), liberál a bývalý profesor ekonomiky na Pekingské univerzitě.

Domnívá se, že americký odvetný úder by mohl zpomalit růst čínské ekonomiky o 0,5 – 1,5 %. Čínský podíl zahraničního obchodu na jeho HDP byl minulý rok 33,6 %, zatímco u USA to bylo jen kolem 12 %, dodal Sia.

Profesor Sia rozebíral i dopady importu/exportu jednotlivých komodit a jejich možnosti nahrazení z jiných zemí.

Pokud jde o „velká čísla“, dle federálního statistického úřadu U.S. Census Bureau minulý rok Čína dovezla z USA zboží za 130 miliard dolarů, zatímco do USA vyvezla za 505 miliard dolarů. USA požadují snížení obchodního deficitu o 200 miliard dolarů a zastavení krádeží amerických technologií.

Úřad Bílého domu nedávno vydal zprávu, ve které vykresluje čínské regule ohrožující ekonomickou a národní bezpečnost (nejen) USA.

„Čína provádí rozsáhlé kyber-ekonomické kampaně zahrnující špionáž a infiltraci do zahraničních firem s cílem kradení intelektuálního vlastnictví, obchodních tajemství a technologií,“ píše se v reportu. „Krádeže obchodních tajemství se odhadují ročně na 180–540 miliard dolarů.“

„Myslím, že obchodní válka by mohla mít dlouhé trvání,“ odhaduje profesor Sia. Domnívá se, že může trvat roky, než se konflikt vyřeší.


Překlad a redakční úprava: J. S.