20180619 datacenter
Datové sentrum Nadick. (screenshot z Youtube)
Microsoft spouští datové centrum ležící pod mořskou hladinou. Je umístěno v hloubce asi 35 metrů na dně oceánu u pobřeží Skotska. Projekt se jmenuje Nadick a je experimentem, který má za úkol pomoci Microsoftu lépe pochopit, jak by byl takový projekt efektivní v reálném životě.

Nadick bude mít „na starosti“ zaměstnanecká data a nebude použit pro zákazníky. Vydláždí cestu pro mnohem větší a rozsáhlejší projekty do budoucna.

Ben Cutler vysvětluje očekávané přínosy výstavby datových center na dně oceánu. Říká, že jejich umístění poskytne lepší environmentální a ekonomickou udržitelnost, rychlejší nasazení a lepší reakci. Vysvětluje, že více než polovina světové populace žije v oblastech do 190 km od pobřežních linií. A právě tyto oblasti by si všimly a měly prospěch z rychlých reakcí, které by takové centrum mohlo poskytnout.

Z ekonomického pohledu by takováto datová centra také ušetřila peníze za velké množství vody, které se obvykle používá ke chlazení, a rovněž by využila místo, které za normálníh okolností lidé nepotřebují.

Microsoft věří, že centra nebudou mít výrazný negativní dopad na životní prostředí. Podle jejich studií bude efekt na okolní oceánskou vodu zanedbatelný. Těžším úkolem by mohla být údržba, ale Cutler věří, že s patřičnou automatizací bude tato a další budoucí stanice efektivní.


Překlad: R. K.