Ilustrační foto. (Pixabay)
Ilustrační foto. (Pixabay)
Ty tam jsou doby, kdy jsme po světě cestovali vybaveni těžkými papírovými průvodci a horké tipy a zážitky jsme si s ostatními dobrodruhy vyměňovali nad plechovkou piva v hostelech. To bylo ještě v době, kdy internet byl luxus a mobily nebyly „smart“.

Dnes je všechno jinak. Internet je široce dostupný a na cesty nemusíte tahat ani knihu, ani mapy, dokonce ani laptop či tablet. Stačí vám smartphone, s nímž máte celý svět na dosah ruky, byť na úkor vzájemné komunikace.

Dnes vypadá večer v hostelu tak, že si každý hledí do vlastního přístroje a druhých si nevšímá. Ale taková už je doba a jako všechno i technologie mají své plusy a mínusy.

Tady je několik aplikací (dostupných i přes počítač), s nimiž je cestování zase o kus příjemnější a pohodlnější...


Booking.com – najde vám ubytování tam, kde potřebujete a dle vašich finančních představ, od drahých hotelů až po nejlevnější hostely. Výhodou je možnost českého rozhraní a bezplatná možnost zrušení rezervace.

AirBnB – dobrý způsob, jak poznat cizí zemi, je pronajmout si byt přímo od místních. Někdy bydlíte přímo s pronajímatelem, jindy pro sebe máte celý byt či dům, to záleží na vaší volbě a velikosti konta. Airbnb není rozhodně jen pro bohaté, v některých městech vyjde ubytování levněji než přespání v hostelu.

Hostelworld – snadno ovladatelné a přehledné rozhraní. Oproti booking.com se platí menší částka jako záloha na ubytování (o tu se sníží celková suma). V nabídce jsou hlavně hostely, takže pokud holdujete především tomuhle typu ubytování, doporučuji jako příjemnou alternativu k booking.com.

Uber – Globální fenomén v osobní přepravě, Uber činí cestování taxíkem tak snadné, jak to jen jde. Než se dohadovat s předraženými řidiči standardní taxislužby, kteří chtějí neznalé turisty především sedřít, u Uberu víte už při zadání v aplikaci, jaká bude cena (resp. její rozmezí) vaší cesty, kdy přesně k vám taxikář dorazí a kdo to bude.

Ale pozor! V západní Evropě se často setkáte s tím, že Uber používají i profesionální taxikáři a cena je ještě o něco vyšší, než byste zaplatili normálně. Při objednávání Uberu dopředu se vám také může stát, že vám pár minut před příjezdem najednou oznámí, že se zvýšila několikanásobně cena „v důsledku zvýšené poptávky“. Vy s tím samozřejmě souhlasíte, protože si nechcete nechat uletět letadlo a rychle se shánět po jiném taxíku, ale já to považuji za formu vydírání. Obzvlášť, když se od řidiče dozvíte, že neměl celý ten čas do čeho píchnout. To si raději domluvte dopravu předem u standardní taxislužby.

V některých zemích nebo městech je Uber zakázaný (např. Bratislava, části Bali, celé Thajsko), ale často najdete vhodné místní alternativy (v JV Asii např. Grab)

Kiwi.com – brněnský vyhledávač letenek nemá zas až tak dobré nabídky, ale má jednu výhodu: najde vám, jak se letecky dostat z bodu A do bodu B. Nově vám do nabídky zahrne i autobusové napojení na let, takže například přiletíte z Paříže do Vídně a do Bratislavy nebo Brna, pokračujete autobusem.

Ilustrační foto
Ilustrační foto. (Pixabay)

U mezikontinentálních letů se standardními aerolinkami najdete často letenky levněji přes jiné, osvědčené stránky jako letuska.cz, pelikan.sk apod.. Kiwáči vám mohou poradit nějakou nestandardní alternativu. Ovšem pozor! Pokud nechcete zažít cestovatelské harakiri a při letu na druhý kontinent čtyřikrát přesedat, dlouho čekat na transfer a ještě letět s nízkonákladovkami, rozhodně zapojte filtr.

U Kiwi berte v potaz, že si berou menší poplatek. Osobně je proto nevyužívám pro booking, jen pro vyhledávání tras a cen, a pak si letenku koupím přímo od dané letecké společnosti, což vyjde levněji.

Couchsurfing Travel App (couchsurging.com) – pro opravdové dobrodruhy, kteří chtějí něco levného a poznat kulturu navštěvované země o něco blíž. Couchsurfing spojuje lidi, kteří nabízejí své příbytky zadarmo s těmi, kdo se chtějí někde zadarmo vyspat a poznat místní život.

Motivace ubytujících jsou různé, od procvičení jazyka a poznání nových přátel až po sbalení partnerky. Z profilu ubytujícího a hodnocení jeho hostů byste si měli udělat slušný obrázek o daném člověku.

Často jsou to fajn lidi, kteří vás rádi provedou po městě a ukáží vám, kam zajít, kde se najíst apod. Holt, tipy místních jsou k nezaplacení. Na oplátku čekají, že si s nimi budete povídat a jako slušnost byste mohli i navařit. Takže pokud toužíte jen po tom zapadnout do postele (někdy opravdu jen gauč) a pořádně se vyspat, tahle ubytovací možnost není pro vás.

Google mapy – těžko spočítat, kolikrát mě mapy od Google navigovaly špatně. V úzkých klikatých uličkách Benátek na jejich pomoc můžete rovnou zapomenout, ale na Bali se nám Google při jízdách na skútru celkem osvědčil.

Přestože je jeho spolehlivost diskutabilní, dobrým pomocníkem je i bez navigace. Google vám totiž ukáže, kde se nacházíte, a to už vám stačí, abyste si cestu na mapě našli i sami. Mapa dané oblasti se dá předem stáhnout do mobilu, takže vás nepřekvapí ani výpadek signálu nebo dat. Mapy od Googlu jsou k nezaplacení v exotických zemích, kde používají jiné písmo (Čína, Japonsko, Etiopie atd.) a vy se při navigaci po okolí nemůžete orientovat podle názvů ulic.

20180618 aplikace3
Ilustrační záběr. (Pixabay)

Citymapper – velice užitečná a propracovaná aplikace, která vám ve vaší nové destinaci poradí, jak se dostat z bodu A do bodu B za použití různých forem MHD či jejich kombinací, Uberu nebo taxíku, a to včetně cen a času. Vy si jen zvolíte tu nejlepší možnost pro vás. Ušetříte si tím instalaci aplikací pro každé město, kam vyrazíte.

Bohužel funguje jen ve velkých světových metropolích a některých dalších městech, jejichž rozrůstající seznam najdete na webu.

Bagbnb – Znáte to, z hostelu vás „vykopli“ a do odletu zbývá skoro celý den. Rádi byste ho využili na prozkoumávání města, ale co s těžkými zavazadly? Tento problém za vás vyřeší BAGBNB. Stačí najít si úložné místo nejblíž vás, zavazadlo si tam uložit a později vyzvednout. Cena se pohybuje kolem pěti euro na den v Praze, šest v Paříži.

Úschovu zavazadel někdy nabízejí hostely zdarma, v ceně ubytování, popř. od vás vyberou drobný poplatek, takže v tomto případě je tato služba nepotřebná, ale v jiných situacích se může hodit. BAGBNB nejsou jediní svého druhu, stejně funguje např. Keepiz nebo Stasher.com.

Smartify CIC – a na konec malá třešnička na dortu. Máte rádi umění, muzea a galerie? Pak tuhle apku rozhodně oceníte. Umožňuje nafotit si výtvarné dílo v muzeu, kde se právě nacházíte, abyste se dozvěděli víc o jeho pozadí. Aplikace je pouze v angličtině a zahrnuje jen vybraná muzea, která se snad budou časem rozšiřovat. Ale již nyní tam najdete zvučná jména, mimo jiné MET v New Yorku, National Gallery v Londýně, Ermitáž v Petrohradě nebo Rijksmuseum v Amsterdamu.