Rakouský kancléř Sebastian Kurz. (ABIR SULTAN / AFP / Getty Images)
Rakouský kancléř Sebastian Kurz. (ABIR SULTAN / AFP / Getty Images)
V pátek rakouská pravicová vláda v reakci na radikální islámské tendence oznámila, že hodlá uzavřít sedm mešit a vyhostit několik desítek imámů. Turecký prezident z toho zřejmě těží předvolební kapitál a Rakousku vyhrožuje.

Agentura Reuters v pátek informovala o prohlášení rakouské vlády, ve kterém oznamuje uzavření jedné ilegálně provozované vídeňské mešity, která je pod vlivem „Šedých vlků“, turecké nacionalistické mládežnické skupiny, a také o uzavření dalších minimálně šesti mešit, které vede skupina arabských muslimů.

Rakouští ministři na tiskové konferenci informovali i o možném vyhoštění 40–60 imámů z Turecko-islámské unie pro kulturní a sociální spolupráci v Rakousku (ATIB).

Kroky rakouské vlády vycházejí ze „zákona o islámu“ přijatého v roce 2015, který zakazuje zahraniční financování náboženských skupin a ukládá muslimským organizacím povinnost mít „pozitivní základní pohled na rakouský stát a společnost“.

Mluvčí ATIB, Yasar Ersoy, dle Reuters přiznal, že jejich imámové byli placeni Diyanetem, tureckou státní náboženskou autoritou.

„Paralelní společnosti politického islámu a radikalizační tendence nemají v naší zemi místo,“ řekl v pátek rakouský kancléř Sebastian Kurz. A vicekancléř Heinz-Christian Strache na margo podniknutých kroků doplnil: „Toto je teprve začátek.“

Dle serveru novinky.cz se vůči stanovisku rakouské vlády ohradil silnými slovy a výhrůžkami o náboženské válce turecký prezident Erdogan. Apeluje na Německo, aby Kurze „srovnalo do latě“. Pohrozil také, že už má připraveny odvetné kroky. „Nenecháme tam v Rakousku utlačovat našich 250 tisíc bratří. Uděláme, co je potřeba,“ řekl Erdogan.

Přihřívá si na situaci Erdogan „předvolební polévku“? V Turecku mají být 24. června předčasné prezidentské i parlamentní volby. Volit můžou i Turci v zahraničí. Dle Reuters žije v Rakousku až 600 000 muslimů, z nichž většina jsou Turci anebo mají rodiny tureckého původu. V Německu žije dle serveru novinky.cz na 1,4 milionu lidí s tureckým pasem.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.