Ministr obchodu Wilbur Ross vstupuje do Východní síně Bílého domu ve Washingtonu, 3. dubna 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Ministr obchodu Wilbur Ross vstupuje do Východní síně Bílého domu ve Washingtonu, 3. dubna 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

Čínský telekomunikační gigant ZTE souhlasil se zaplacením pokuty jedné miliardy dolarů a přistoupil na dodržování nejpřísnějších opatření, jaká kdy americké ministerstvo obchodu vydalo. Tímto bude mít ZTE opět přístup k americkým technologiím, které jsou v jeho podnikání klíčové.


„Dnes Úřad pro průmysl a bezpečnost uvalil za svou existenci největší pokutu a požaduje po ZTE, aby se podrobila bezprecedentním opatřením,“ řekl ve svém stanovisku Wilbur Ross, americký ministr obchodu. „Budeme pozorně sledovat chování ZTE. Jestli se dopustí dalších přestupků, opět jim odepřeme přístup k americkým technologiím a propadne nám kauce 400 milionů dolarů ze svěřeneckého účtu.“

Společnost ZTE už v minulosti porušila sankce USA uvalené na Severní Koreu a Írán, za což si „vysloužila“ pokutu 892 milionů dolarů a musela složit dalších 300 milionů dolarů na svěřenecký účet.

Američané zjistili, že ZTE navíc lhala, když prohlásila, že potrestala zaměstnance, kteří sankce porušili. Ve skutečnosti jim totiž naopak vyplatila bonusy. V reakci na tuto skutečnost americké kontrolní úřady zablokovaly přístup ZTE ke koupi klíčových komponent a softwaru pro jejich mobilní telefony.

Tato blokace ohrozila fungování ZTE natolik, že čínský prezident Si Ťin-pching osobně žádal amerického prezidenta Donalda Trumpa o pomoc.

Trump požádal ministerstvo obchodu o vypracování návrhu dohody a tento jeho krok se setkal s kritikou demokratů. Trump ale poukázal na Obamovu administrativu, která umožnila ZTE „vzkvétat“, a to bez bezpečnostních kontrol.

Trumpova administrativa naopak pomohla USA – přiměla ZTE k zaplacení pokuty (celkem tedy 2,29 miliardy dolarů a 400milionovou kauci), obměně vedení firmy a k závazku nákupu amerických komponent.

Dohoda se ZTE vychází z Trumpovy politiky vyvažování obchodu s Čínou, kdy USA v březnu uvalily na Čínu cla za 50 miliard dolarů.


Související: USA uvalí cla na import čínského zboží v hodnotě 50 miliard dolarů


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.