Šéf NASA, Jim Bridenstine, sleduje odpočítávání startu vesmírné lodě InSight, 5. května 2018 v sídle NASA ve Washingtonu. (Aubrey Gemignani / NASA via Getty Images)
Šéf NASA, Jim Bridenstine, sleduje odpočítávání startu vesmírné lodě InSight, 5. května 2018 v sídle NASA ve Washingtonu. (Aubrey Gemignani / NASA via Getty Images)

Americká vesmírná agentura NASA by mohla v blízké budoucnosti na oběžné dráze Měsíce vytvořit stanici na doplňování paliva. Ta pak může sloužit jako odrazový můstek pro hlubší zkoumání vesmíru a přispět k vývoji technologií na podporu života na Marsu. 


3. června tento plán popsal nově jmenovaný ředitel NASA, Jim Bridenstine, v rozhovoru „The Cats Roundtable“ pro newyorskou rozhlasovou stanici AM 970.

„Když začneme využívat Měsíc jako zdroj paliva, umožní nám to dostat se dále a snížit náklady na vzlétnutí ze zemského povrchu,“ řekl nový ředitel NASA.

Právě zemská gravitace je hlavní překážkou hlubšímu bádání ve vesmíru, protože na její překonání je potřeba velké množství energie, což s sebou nese obrovské finanční náklady.

NASA plánuje překonat tento problém tím, že na oběžné dráze Měsíce postaví zásobovací stanici, která bude využívat vodu, objevenou na povrchu Měsíce.

„Měsíc má na svých pólech desítky miliard tun vodního ledu,“ řekl Bridenstine. Tuto vodu NASA použije na výrobu kyslíku a vodíku. Kyslík může využít na udržování života a vodík jako palivo.

Protože gravitace Měsíce je oproti té zemské přibližně šestinová, Bridenstine má za to, že hlubší průzkumy vesmíru z Měsíce pak budou snadnější, protože nebude potřeba nést tak obrovské množství paliva už ze Země.

Vývoj takových technologií je součástí vize amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chce vybudovat základy pro eventuální výpravu lidí na Mars. 11. prosince 2017 podepsal direktivu „Space Policy Directive 1“, která dle NASA umožňuje, aby se na misích na Měsíc a Mars podílel i soukromý sektor.

Pod povrchem Marsu NASA také objevila zásoby ledu.


Přeložil a redakčně upravil: J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.