Fuego 1. března 2018. (JOHAN ORDONEZ / AFP / Getty Images)
Fuego 1. března 2018. (JOHAN ORDONEZ / AFP / Getty Images)
Zrušené lety kvůli sopečnému dýmu, evakuace, zranění a dokonce oběti na životech. V posledních dnech se aktivně projevuje několik sopek. Možná budete překvapeni, kolik erupcí týdně zaznamenali geologové jen v uplynulém roce...

Asi jste zaznamenali, že na pohádkových havajských ostrovech to teď zrovna na dovolenou nevypadá. Tamní sopka Kilauea se začala projevovat začátkem května. Výbuchy do výšky až 10 km a rozlévající se láva zničily dle havajské civilní obrany 80 domovů a lidé jsou z nebezpečných oblastí evakuováni.

                                      Kilauea 


V oblasti havajské sopky momentálně probíhá i na 500 zemětřesení denně, což je dle seismologa Briana Shiroa z USGS nejvíce, co se tam kdy naměřilo. Síla zemětřesení se pohybuje od 3 stupňů Richterovy stupnice nahoru.

O stovkách zraněných a několika mrtvých v Guatemale, kde vybuchla sopka Fuego, informovala v neděli agentura Reuters. Sopka jménem „Oheň“ vychrlila osmikilometrový proud lávy, oblohu zakryl černý dým a popel pokryl hlavní město a přilehlé regiony.

„Bohužel, vesnici El Rodeo pohřbila láva a do La Libertad jsme se nemohli dostat,“ řekl pro Reuters Sergio Cabanas, tajemník guatemalské agentury pro pohromy. Město La Aurora uzavřelo letiště.

Sopečný prach pokryl v pátek i indonéskou půdu. Vychrlila jej do šestikilometrové výšky velmi aktivní a nebezpečná sopka Merapi.

A Evropě se sopečná aktivita také nevyhýbá. Do výšky 200–300 metrů chrlila lávu 22. května italská sopka Stromboli.

A to je jen zlomek toho, co se teď odehrává. Web „Popular Science“ upozorňuje letos na vážnou aktivitu šesti sopek: japonské Kirishimy, indonéské Merapi, islandské Öræfajökull, mexické Popocatépetl, chilské Villarica a momentálně lávu chrlící Kilauea. Informuje také, že jen za rok 2017 docházelo ve světě k 17–27 vulkanickým erupcím týdně.
20180604-sopky
Mapa momentálně vulkanicky aktivních sopek. (Zdroj: www.volcanodiscovery.com)

V národním parku Yellowstone začal vybuchovat po čtyřech letech Steamboat, největší aktivní gejzír na světě, informovala USGS. Jeho erupce v dubnu vymršťovaly do vzduchu 200–400 metrů krychlových vody.

                                         Steamboat 

Při hledání statistik sopečných erupcí lze na internetu najít statistiky a grafy staré několik let, které ukazují, že s plynoucím časem se intenzita zvyšuje. Existuje nějaké pojítko této aktivity s vývojem lidských aktivit na Zemi? Uplatňuje se rčení „Boží mlýny melou“, anebo jde o nevyhnutelný vývoj Země?
20180604-sopky2
Zřejmě amatérsky zpracovaná statistika erupcí v grafu za poslední čtyři století z dat na serveru http://volcano.si.edu/. (zdroj: http://twoicefloes.com/forums/topic/volcanoes/#post-9582)


 
Zdroje: Reuters, The Epoch Times, www.volcanodiscovery.com, Popular Science

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.