Ministr zahraničí USA, Mike Pompeo (vpravo), během konference ve Washingtonu 29. května 2018 u příležitosti vydání výroční zprávy o mezinárodní svobodě vyznání za rok 2017. (Alex Wong / Getty Images)
Ministr zahraničí USA, Mike Pompeo (vpravo), během konference ve Washingtonu 29. května 2018 u příležitosti vydání výroční zprávy o mezinárodní svobodě vyznání za rok 2017. (Alex Wong / Getty Images)

WASHINGTON – Čína, Severní Korea, Rusko, Saúdská Arábie a několik dalších zemí pokračují na svém území bez rozpaků v porušování náboženské svobody, uvádí se ve zprávě Ministerstva zahraničí USA.


„Spojené státy nebudou stát bokem jako pozorovatelé,“ řekl v úterý během tiskové konference na ministerstvu zahraničí jeho šéf, Mike Pompeo, když představoval nejnovější výroční mezinárodní zprávu o náboženské svobodě.

Letošní report byl částečně připraven Pompeovým předchůdcem, Rexem Tillersonem, který při uvedení předchozí zprávy upozornil obzvláště na Čínu.

Situace svobody vyznání se v Číně od minula nezměnila k lepšímu ani o trochu. Detailně jsou v ní popsány pokračující tvrdé represe proti tibetským buddhistům, stoupencům Falun Gongu, čínským křesťanům, ujgurským muslimům a právníkům, kteří mají jejich případy na starosti.

20180603-tiers
 

Americký ministr zahraničí také oznámil, že 25. – 26. července plánuje ve Washingtonu uspořádat setkání ministrů zemí, které mají v otázce náboženské svobody podobné smýšlení.

Na mítinku by měli diskutovat o způsobech ochrany těchto svobod. „Svoboda vyznání je univerzálním lidským právem a budu za ni bojovat,“ řekl Pompeo.


Ve zprávě jsou země potlačující svobodu vyznání rozděleny do dvou skupin, tzv. „kategorie 1“ a „kategorie 2“. Země spadající do „kategorie 1“ jsou ty, ve kterých je dle tvůrců reportu situace obzvláště znepokojující.

Jde o státy, ve kterých se do vážného porušování svobody vyznání zapojuje vláda přímo (anebo takovou činnost přinejmenším toleruje), je systematické, trvající a „do nebe volající“, uvádí se ve zprávě.


Přeložil a redakčně upravil: J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.