Bývala ministryně zahraničí USA, Madeleine Albrightová, vypovídá na slyšení senátního výboru v Capitol Hill ve Washingtonu 9. května 2017. (Mark Wilson / Getty Images)
Bývala ministryně zahraničí USA, Madeleine Albrightová, vypovídá na slyšení senátního výboru v Capitol Hill ve Washingtonu 9. května 2017. (Mark Wilson / Getty Images)

Madeleine Albrightová, česká rodačka a bývalá ministryně zahraničí USA za vlády prezidenta Clintona, říká, že Čína je pro USA větší hrozbou než Rusko. Její vyhlášení je v protikladu s rétorikou mnoha přívrženců Demokratické strany, kteří považují za největší hrozbu národní bezpečnosti Rusko, které podle nich „zasahovalo“ do prezidentských voleb v roce 2016. 


V interview pro The Washington Post se nechala Albrightová slyšet, že nesouhlasí s novou Strategii národní bezpečnosti Pentagonu, která byla vydána v lednu a považuje Čínu i Rusko za stejně silné protivníky USA. „Myslím, že Putin má radost z toho, že USA říkají, že Rusko i Čína jsou pro nás stejně velkou hrozbou. Myslím si, že Rusko není rovné Číně. Čína je skutečná síla, která se rozvíjí ve velkém stylu a proniká na různá místa,“ řekla bývalá ministryně.

Tímto prohlášením se Albrightová na míle vzdálila pohledu amerických demokratů a hlavních médií, kdy mnohá z nich houževnatě vyobrazovala Trumpa jako kolaboranta s Ruskem za účelem výhry ve volbách.

Podle exministryně by USA také měly být neustále aktivní v potlačování ruské expanze v Evropě: „Musíme vědět, v co věříme, a pokusit se zatlačit zpět to, co dělají Rusové, aby podkopali všechny ty země.“


Přeložil a redakčně upravil: J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.