Ministr komunikace Sam Basil. (Kredit: Lowy Institute for International / CC BY 3.0) Bryan Kramer (vpravo). Dole ilustrační Screenshot z videa.
Ministr komunikace Sam Basil. (Kredit: Lowy Institute for International / CC BY 3.0) Bryan Kramer (vpravo). Dole ilustrační Screenshot z videa.

Vláda Papuy-Nové Guineje oznámila, že na měsíc zakáže Facebook, aby prozkoumala dopad největší světové sociální sítě na své obyvatele.


Dle Australia Broadcasting Corporation (ABC) chce tímto krokem také zakročit proti uživatelům s falešnou identitou.

Přístup k internetu, natož k Facebooku, má v této zemi méně než 10 % z osmimilionové populace, informovala BBC.

Ministr komunikace, Sam Basil, řekl pro Post-Courier: „Čas nám dovolí nasbírat informace a identifikovat uživatele, kteří stojí za falešnými účty, uživatele nahrávající pornografii a uživatele šířící falešné a zavádějící informace.“ Naznačil také, že to dá Papui možnost vybudovat si novou sociální síť s opravdovými profily.

Basil odmítl obvinění, že země chce tímto umlčet disent. „Nemyslím si to, protože poslanci jsou otevřeni kritice,“ řekl pro ABC.

Opoziční poslanec, Bryan Kramer, který má na Facebooku velkou skupinu fanoušků, řekl, že v tom nevidí problém. „Je jasné, že záměrem vlády je stíhat ty, kteří jsou agresivně kritičtí k jejím zákonům, a monitorovat ty, kteří vyvolávají veřejné rozepře proti premiérovi a vládním regulím,“ řekl pro ABC.

Jiné skupiny, jako např. Transparency International, mají obav více.

Facebook na tento krok nereagoval.

Papua-Nová Guinea není prvním státem, který na nějaký čas Facebook zakázal. V březnu jej blokovala Srí Lanka jako reakci na příspěvky vyzývající k útokům na muslimy.


Článek byl redakčně zkrácen.

Překlad: J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.