Po CEFC zbyly v ČR jen dvě díry ve stropě. Fotografie z filmu Faust z roku 1926. Mefistofeles dává Faustovi výměnou za jeho duši bohatství, aby mohl získat vytouženou krasavici. (eurekavideo.co.uk)
Po CEFC zbyly v ČR jen dvě díry ve stropě. Fotografie z filmu Faust z roku 1926. Mefistofeles dává Faustovi výměnou za jeho duši bohatství, aby mohl získat vytouženou krasavici. (eurekavideo.co.uk)


Po CEFC zbyly v ČR jen díry ve stropě...

V nejlepším případě je odpověď na otázku položenou v nadpise článku: „Poučení“.

Poté, co kvůli nesplácení několikamiliardové půjčky majetek čínské firmy CEFC Europe převzala investiční skupina J&T, lze odhadnout, že investice, které CEFC v ČR provedla, byly financovány z půjčky od J&T Private Investments. Což ve výsledku znamená, že ony prezidentem Milošem Zemanem předjímané obří investice z Číny vlastně ani nikdy neexistovaly.

V Čechách se takovému chování říká „velké oči“.

Jaké pořekadlo by se však hodilo na situaci, kdy člověk zaprodá své morální hodnoty, aby vykročil směrem k vidině obřích zisků?

Nejprve je třeba říci, že před započetím politicko-ekonomické spolupráce s Čínou byla Česká republika silně orientovaná na podporu a ochranu lidských práv. Kvůli silným zájmům firmy Homecredit Petra Kelnera a Česko-čínské komory obchodní spolupráce o vstup na čínský trh se pohnula i česká politická reprezentace vstříc čínskému režimu.

Spřátelení nastalo otočením dosavadního postoje k Číně téměř doslova o 180 stupňů. Začaly stále více zaznívat kritické hlasy na vrub polistopadového prezidenta Václava Havla a jeho obhajoby morálních hodnot a lidských práv. Někteří politici dokonce prohlašovali, že na morálních hodnotách se nedá postavit zahraniční politika.

Když se podívám na výsledek onoho česko-čínského sbližování, evokuje to ve mě nikoliv přísloví, ale celou řadu významných a notoricky známých literárních příběhů.

Vzpomeňme si, v kolika příbězích chce hlavní postava rychle zbohatnout, kdo jí takové rychlé řešení nabízí a jak to nakonec skončí. Ať už se jedná o Fausta, tři bratry a podobně, všichni vždy hledali rychlou pomoc u sil pekla, což možná budí dojem dětinskosti, protože „kdo by věřil, že peklo skutečně existuje“. Ale pokud neexistuje, není v těchto příbězích uchováno minimálně určité morální ponaučení? O tom, že rychlé pohádkové zisky neexistují a že „bez práce nejsou koláče“.

Pokud vám někdo řekne: „Opusťte morální hodnoty, a já vám za to dám miliardy.“ Nezní to jako pohádkové nabádání pekelných bytostí? Pokud bychom byli v pohádce, tak bych řekl, že ano. Ale když se vrátím do své pracovny na Praze 7, zdá se mi to přinejmenším jako velice pochybný obchod.

Nakonec se podívejme, jak to dopadlo. Co Česká republika získala? Ztrapnila se na mezinárodní scéně, odklonila se od morálních hodnot, které jí během Sametové revoluce ve světě vydobyly dobré jméno, a ze slibovaných obřích investic nakonec jaksi sešlo. Není to jako dokonalé poučení z pohádky?

Předpokládané obří investice CEFC v České republice vzaly rychlý konec poté, co byl její ředitel v Číně vzat do vyšetřování za ekonomickou kriminalitu a její majetek začal být po celém světě rozprodáván, aby bylo možné splatit její obří půjčky v Číně a v zahraničí. Více zde...


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.