Nahoře prezident Donald Trump. (Samira Bouaou/ The Epoch Times) Dole znak FBI na budově jejího hlavního sídla ve Washingtonu. (YURI GRIPAS / AFP / Getty Images)
Nahoře prezident Donald Trump. (Samira Bouaou/ The Epoch Times) Dole znak FBI na budově jejího hlavního sídla ve Washingtonu. (YURI GRIPAS / AFP / Getty Images)
Špionážní kauza FBI v Trumpově kampani nabírá na obrátkách. Agenti FBI budou svědčit proti bývalému šéfovi Comeymu. Na povrch vyplavala také informace, že agent Halper obdržel od amerického ministerstva obrany přes milion dolarů.

Agenti budou vypovídat

Donald Trump ve čtvrtek oznámil na svém Twitteru, že několik agentů FBI nabídlo svou výpověď proti bývalému šéfovi FBI Jamesu Comeymu a jeho zástupci Andrew McCabeovi. Jeho sdělení bylo reakcí na článek z The Daily Caller, který oznamoval záměr agentů, kteří chtěli, aby je Kongres předvolal.

Bývalý federální žalobce Joe DiGenova pro Daily Caller řekl: „Po celé zemi jsou agenti, kteří mají úřad rádi a jsou znechuceni chováním Comeyho, McCabea, Holdera, Lynchové a toho gaunera Brennana, kterým bylo jedno, že úřad byl nástrojem politického zpravodajství Obamovy administrativy.“

Jedenáct členů Sněmovny reprezentantů požádalo o kriminální vyšetřování Comeyho a McCabea za jejich roli v povolení odposlouchávání Cartera Page, asistenta Trumpovy prezidentské kampaně. Povolení bylo postaveno na neověřených spisech namířeným proti Trumpovi, které byly financované Clintonovou a Národním demokratickým výborem.

Halper si přišel na více než milion dolarů

Informátor FBI, Stefan Halper, který sehrál špionážní roli v prezidentské kampani, získal od expertní skupiny ministerstva obrany více než milion dolarů během pěti let (2012–2017). Šlo o pět plateb za různé „speciální“ studie.

Dle uniklých informací používala FBI Halpera ve svém vyšetřování možného spojení mezi Trumpem a Ruskem, aby prezidentského kandidáta zdiskreditovala. Halper se setkal s lidmi angažovanými v Trumpově předvolební kampani s úmyslem získat od nich případné kompromitující informace.


Tento článek je zkrácenou verzí zpráv Ivana Pentchoukova a Petra Švába.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Čtěte také: 

Spygate: Další agent v Trumpově kampani?

Obamovu administrativu bude prošetřovat ministerstvo spravedlnosti, pro možné zneužití sledování Trumpa

Špionáž v prezidentské kampani? Trump požaduje vyšetřování Obamovy administrativy