Donald Trump a Kim Čong-un na obrazovce na železniční stanici v Soulu,11. května 2018. (Kredit: JUNG YEON-JE / AFP / Getty Images)
Donald Trump a Kim Čong-un na obrazovce na železniční stanici v Soulu,11. května 2018. (Kredit: JUNG YEON-JE / AFP / Getty Images)

Americký prezident Donald Trump zrušil plánované setkání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem v dopise z 24. května.


Trump v dopise nejdříve ocenil ochotu diktátora sejít se na summitu v Singapuru, jenž se měl konat 12. června. A poté sdělil svůj důvod zrušení své účasti: „Velmi jsem se těšil na setkání s vámi. Bohužel, vzhledem k obrovskému hněvu a otevřenému projevu nepřátelství ve vašem nedávném výroku cítím, že momentálně není vhodné uskutečnit toto dlouho plánované setkání.“

Po několika velkých ústupcích Severní Korea změnila v posledních týdnech svůj tón a odstoupila od druhého summitu s Jižní Koreou. Komunistický režim také vyhrožoval zrušením setkání s Trumpem. V brzkých hodinách ve čtvrtek navíc vyhrožovala funkcionářka Severní Koreje jadernou válkou a urazila viceprezidenta USA Mikea Pence, což byla pro Bílý dům „poslední kapka“ pro zrušení summitu.

„Zadní vchod je pořád otevřen, pokud by jím chtěli Severokorejci projít. Ale museli by změnit minimálně svoji rétoriku,“ řekl v reakci na události Pence.

Trump Severní Koreu před použitím nukleárních zbraní varoval: „Mluvíte o jaderných schopnostech, ale naše jsou tak obrovské a silné, že se modlím k Bohu, abychom je nikdy nemuseli použít.“

Onen dopis vydal Bílý dům několik hodin poté, co Severní Korea potvrdila demolici svého testovacího nukleárního areálu. V dopise Trump poděkoval Kimovi za propuštění tří amerických rukojmí ze severokorejského vězení.

Severokorejská státní média potvrdila demolici (odpal) testovacího areálu v Punggye-ri, který sestává z tunelů pod horou Mantap na severovýchodě země. Této události přihlížela i skupina zahraničních novinářů.


Přeložil a zkrátil: J. S.; Zdroj.

Čtěte také: Severní Korea chce médiím předvést uzavření testovacího areálu

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.