Vyloučený člen Labouristické strany David Lewis. (Facebook)
Vyloučený člen Labouristické strany David Lewis. (Facebook)
Člen Labouristické strany z Velké Británie byl vyloučen z volební kandidátky poté, co humornou formou poukázal na chyby ve stranické politice, která umožňuje osobám prohlašujícím se za trans-ženy ucházet se o ženské posty. Informovala o tom britská média.

Sám sebe považuji za ženu, a to každou středu mezi 6:50 ráno, kdy mi zazvoní budík, a kolem půlnoci, když jdu do postele,“ napsal David Lewis, jenž požádal o zařazení na kandidátní listinu o stranickou funkci tajemnice pro ženské záležitosti ve svém volebním okrsku v Basingstoke.

Tento post je podle směrnic Labouristické strany přístupný pouze ženám a spočívá v obhajobě ženských práv a v získávání ženských voličů. Levicově naklonění labouristé upravili své interní předpisy tak, aby byly pro straníky co nejméně diskriminační. V praxi to znamená, že jako žena se může identifikovat kdokoliv, stačí na to pouze prohlášení této osoby.

V žádosti o zařazení na kandidátku Lewis minulý týden podle serveru Spectator uvedl: „Má ženskost je vyjádřena mým prohlášením: ,Identifikuji se jako žena‘ teď a znovu každou středu. Mé chování se nemění, stejně tak můj vzhled. Nechávám si své jméno David a svá mužská zájmena. Nosím ty samé šaty jako po zbytek týdne. Nosím plnovous. Svůj plnovousu plný ženskosti mám rád.

Transgendeři jsou lidé, kteří nesouhlasí se svým rodným pohlavím a ztotožňují se s pohlavím opačným, oběma či žádným, to jest nechtějí se pohlavně vyhraňovat. Za transgendera se člověk označuje sám (tzv. Autoidentifikace), a tito jedinci odmítají být nazýváni muži či ženami.

Vedení strany ve středu oznámilo, že Lewise dočasně vylučuje ze strany, napsal The Independent, a jeho jednání bude prošetřovat. Z kandidátky na tajemnici pro ženské záležitosti byl vyškrtnut. Potkal ho tak stejný osud jako řadu dalších kritiků z řad labouristů, kteří proti zařazování trans-žen na výlučně ženské kandidátní listiny protestovali.

Důvodem montypythonovského chování Davida Lewise bylo ukázat své straně i širší společnosti, „co tato (transgenderová) politika znamená“ a „co se stane, když řeknete, že pohlaví někoho záleží jen na tom, co řekne on, a na ničem jiném“.

Průbojná transgenderová komunita je mimořádně háklivá na jakoukoliv kritiku a zesměšňování, a zároveň ví, jak si svou agendu prosadit. Lewis proto očekávané pranýřování od svých odpůrců odmítl za pomoci jejich vlastního slovníčku:

Řekl bych, že tito lidé nemají žádné právo mou pohlavní identitu kritizovat. Když řeknu, že jsem každou středu žena, oni to mohou nanejvýš přijmout. Koneckonců jsou i jiní lidé, kteří se pouze identifikují jako ženy v některé dny v týdnu, ale ne v jiné, a ti jsou akceptováni, ne kritizováni.“

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.