Bývalý asistent v Trumpově kampani, Michael Caputo, přichází svědčit před Výbor tajných služeb Sněmovny reprezentantů v Capitol Visitors Center 14. července 2017 ve Washingtonu. (Chip Somodevilla / Getty Images)
Bývalý asistent v Trumpově kampani, Michael Caputo, přichází svědčit před Výbor tajných služeb Sněmovny reprezentantů v Capitol Visitors Center 14. července 2017 ve Washingtonu. (Chip Somodevilla / Getty Images)

Bývalý asistent prezidentské kampaně Donalda Trumpa v úterý prohlásil, že se ho v květnu 2016 snažil oslovit možný agent. Nabízel mu prý e-maily Hillary Clintonové, konkurentky Donalda Trumpa.


Minulý týden pronikly do médií informace od současných a bývalých vládních úředníků o prvním tajném agentovi, který se infiltroval do Trumpovy kampaně.

Michael Caputo, který pracoval pro Trumpovu prezidentskou kampaň dva měsíce v roce 2016, řekl Fox News, že osoba, která se ho snažila oslovit s nabídkou e-mailů týkajících se Clintonové, byla zřejmě agentem.

„Co stojí za povšimnutí v mém případě, je to, že se to stalo v prvním květnovém týdnu 2016, tj. daleko dříve, než kam se při vyšetřování ohlíží Mueller a další,“ řekl Caputo pro Fox.

Caputo dodal, že prostředníkem byl jeho známý, který je ochotný jít k výslechu v souvislosti s tím, co se stalo. Caputo ví jen to, že agent se vydával za bývalého kontraktora americké vládní agentury.

Agent řekl Caputovi, že se 6. května dozvěděl o existenci e-mailů Clintonové, a nabídl mu, že by mu je předal 9. května. Caputo jeho nabídku odmítl, a to i po opakovaných pokusech v následujících dnech.

Poté, co Caputo odešel z Trumpovy kampaně 20. června 2016, se ho přes jeho známého pokusil agent kontaktovat znovu. Caputo jej opět odbyl.

Caputo dále uvedl, že nechápal, když vládní vyšetřovatelé neprojevili o tyto podivné praktiky zájem. Tyto informace poskytl dvěma výborům Kongresu a zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi.

„Vůbec je to nezajímalo,“ řekl Caputo o Muellerově týmu. „Vypadalo to, že si ani nedělají poznámky.“

FBI tvrdí, že vyšetřování údajné tajné dohody mezi Trumpem a Ruskem začalo 31. července 2016. Caputova komunikace s potenciálním agentem se udála o téměř dva měsíce dříve a ohrožuje tak pečlivě střežený příběh FBI o počátcích vyšetřování.

V neděli prezident Trump požádal ministerstvo spravedlnosti (MS) o vyšetřování sledování a špionážních aktivit namířených proti jeho kampani a o prověření politického motivu zaangažovaných osob. O několik hodin později MS nařídilo svému generálnímu inspektorovi, aby zahájil vyšetřování.

„Spygate by mohl být jedním z největších politických skandálů v historii,“ napsal ve středu Trump na svůj Twitter. „Náš zločinný stát ve státě začíná sklízet, co zasel. Jdou po falešné koluzi s Ruskem, což je narafičený podvod, a nakonec skončí chyceni ve velkém špionážním skandálu, jaký tato země ještě neviděla! Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá!“

FBI prováděla sledování komunikace v Trumpově kampani na základě Zákona o dohledu nad zahraničními zpravodajskými službami (tzv. Foreign Intelligence Surveillance Act, FISA). Oprávnění byla získána na základě neověřených spisů namířených proti Trumpovi, které si zaplatili Národní demokratický výbor a Clintonová. Několik úředníků zapletených do získání povolení čelí kriminálnímu vyšetřování.

Existence prvního agenta byla odhalena anonymním zdrojem v článcích The New York Times a The Washington Post. Média neodhalila totožnost agenta, ale uveřejnila dost informací, na jejichž základě mnozí usoudili, že jde o Stefana Halpera, profesora na univerzitě v Cambridgi s kontakty na CIA a MI6.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.


Čtěte také: 

Obamovu administrativu bude prošetřovat ministerstvo spravedlnosti, pro možné zneužití sledování Trumpa

Špionáž v prezidentské kampani? Trump požaduje vyšetřování Obamovy administrativy