Bývalý americký prezident Barack Obama na ministerstvu bydlení a územního rozvoje ve Washingtonu 31. července 2014. (Andrew Harrer-Pool / Getty Images)
Bývalý americký prezident Barack Obama na ministerstvu bydlení a územního rozvoje ve Washingtonu 31. července 2014. (Andrew Harrer-Pool / Getty Images)

Americké ministerstvo spravedlnosti (MS) oficiálně zahájilo vyšetřování Obamovy administrativy v souvislosti s možnou politicky motivovanou špionáží Trumpovy prezidentské kampaně.


Náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein pověřil generálního inspektora ministerstva, Michaela Horowitze, aby zahájil vyšetřování možného zneužití sledování v Trumpově prezidentské kampani, včetně obvinění z infiltrace a toho, zdali zúčastnění v těchto aktivitách měli „nepatřičné úmysly“.

„Jestliže se někdo infiltroval nebo sledoval účastníky prezidentské kampaně s nepatřičnými úmysly, potřebujeme o tom vědět a podniknout odpovídající kroky,“ řekl ve svém prohlášení Rosenstein.

V dalším stanovisku mluvčí ministerstva řekla, že Horowitz bude věc konzultovat s prokurátorem v případě, že se objeví důkazy o trestném činu.

Toto prohlášení MS vydalo krátce poté, co se prezident Trump v neděli dožadoval zahájení vyšetřování špionážní aféry v jeho kampani v roce 2016.

„Žádám, a zítra tak učiním oficiálně, aby ministerstvo spravedlnosti prošetřilo, jestli se FBI/MS infiltrovaly nebo sledovaly moji prezidentskou kampaň z politických důvodů a zda takový požadavek vzešel od lidí z Obamovy administrativy!“ napsal Trump na svém twitteru.

Prezidentův tweet byl reakcí na zprávy deníků The New York Times a The Washington Post, které citovaly vládní zdroje, jež odhalily informaci, že minimálně jeden agent FBI se setkal se třemi „okrajovými“ členy Trumpovy kampaně. Dotyční úředníci odhalili totožnost agenta navzdory tomu, že MS sdělilo Kongresu, že odhalení identity informátora by mohla ohrozit životy i národní bezpečnost.

Odhalení toho, že do Trumpovy kampaně pronikl agent, je umocněno skutečností, že FBI sledovala Trumpovu komunikaci v jeho kampani s využitím soudních povolení na základě Zákona o dohledu nad zahraničními zpravodajskými službami (tzv. Foreign Intelligence Surveillance Act, FISA).

Tato operace byla kritizována kvůli tomu, že soudní povolení byla získána za pomoci neověřených spisů namířených proti Trumpovy, financovaných kampaní Clintonové a Národním demokratickým výborem. Přední představitelé FBI a MS, kteří podepsali soudní povolení FISA, byli předáni ke kriminálnímu vyšetřování.

Agent

I když by totožnost špiona měla být nejdříve potvrzena oficiálně MS, reportér Chuck Ross z Daily Caller informoval, že detaily poskytnuté deníkům The Washington Post a The New York Times „perfektně sedí“ s jeho březnovou zprávou o Stefanu Halperovi, profesoru na Cambridgi, který má úzké vztahy se CIA a MI6.

Halper kontaktoval Page, Papadopoulose a dalšího poradce, Sama Clovise, během kampaně 2016.

Halperův vztah s Papadopoulosem začal e-mailem 2. září 2016, v němž Halper Papadopoulosovi nabídl konzultace a možnost vypracování strategického dokumentu z oblasti energetiky v Turecku, Izraeli a na Kypru. Jako odměnu Halper Papadopoulosovi nabídl 3 000 USD. Během jedné schůzky se Halper Papadopoulose zeptal, zda ví něco o e-mailech, ke kterým se dostali Rusové nabouráním se do serveru Demokratického národního výboru. Papadopoulos dle zdrojů z Daily Caller popřel, že by cokoliv věděl.

Na „ruskou otázku“ a e-maily se Papadopoulose ptala i Halperova asistentka, Azra Turková, která s Papadopoulosem popíjela a očividně flirtovala. Turková si momentálně nechala zrušit své telefonní číslo. Halper na dotazy Daily Caller neodpovídá.

Papadopoulos přiznal, že lhal FBI o svém spojení s jiným profesorem, Josephem Mifsudem.

V dubnu 2016 Mifsud Papadopoulosovi řekl, že ví o přístupu ruské vlády k e-mailům Clintonové. O dva týdny později se Papadopoulos údajně zmínil o této záležitosti vrcholnému australskému diplomatovi, když spolu popíjeli.

Dle informací, které obdržel deník New York Times, FBI nyní tvrdí, že právě tato konverzace s australským diplomatem dala podnět k dvouletému vyšetřování údajné tajné domluvy mezi Ruskem a Trumpovou kampaní.

Vyšetřování doteď nepřineslo o jakékoli tajné domluvě žádný důkaz.

Čtěte také: Špionáž v prezidentské kampani? Trump požaduje vyšetřování Obamovy administrativy


Přeložil: J.S.; Zdroj.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.