Prezident Donald Trump, ilustr. foto. (NICHOLAS KAMM / AFP / Getty Images)
Prezident Donald Trump, ilustr. foto. (NICHOLAS KAMM / AFP / Getty Images)

Vzhledem k informacím, které se nedávno dostaly na veřejnost, americký prezident Donald Trump žádá po ministerstvu spravedlnosti (MS), aby vyšetřilo, zda byla jeho prezidentská kampaň terčem infiltrace a sledování pro politické účely a zda si tuhle „službu“ objednala Obamova administrativa.


„Žádám, a zítra tak učiním oficiálně, aby ministerstvo spravedlnosti prošetřilo, jestli se FBI/MS infiltrovaly nebo sledovaly moji prezidentskou kampaň z politických důvodů a zda takový požadavek vzešel od lidí z Obamovy administrativy!“ napsal Trump na svém twitteru.

Prezidentův výrok byl reakcí na prozrazení identity špiona FBI, který se infiltroval do Trumpovy kampaně v roce 2016, anonymními vládními úředníky. Už v sobotou Trump naznačil, že použije svou výkonnou moc, aby prolomil blok mezi MS a Kongresem v souvislosti s vyšetřovací dokumentací spojení Ruska a jeho prezidentské kampaně.

„Jestli se FBI nebo MS infiltrovaly do kampaně ve prospěch jiné kampaně, tak jde o velkou kauzu,“ napsal Trump na svém twitteru. „Jenom zveřejnění nebo prozkoumání dokumentů požadovaných výbory tajných služeb Sněmovny reprezentantů a Senátu mohou přinést jednoznačné odpovědi. Vyčistěte žumpu!“

MS neposkytlo jméno špiona a další dokumenty republikánů Kongresu, ale vyzradilo totožnost a vybrané detaily deníkům The Washington Post a The New York Times.

Anonymní vládní úředník řekl New York Times, že se členy Trumpovy kampaně Carterem Pagem a Georgem Papadopoulosem se sešel přinejmenším jeden špion. The Washington Post informoval o tom, že stejný špion poskytl informace zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi, který v květnu 2017 začal vyšetřovat spojení mezi Ruskem a Trumpovou kampaní. Mueller se ujal požadavku kontrarozvědky FBI, který dle anonymního úniku informací z FBI vyvstal 31. července 2016.

MS tvrdí, že špionova totožnost je tak citlivá, že její vyzrazení by mohlo ohrozit jeho život. Není zřejmé, co se ve věci jeho postoje změnilo od onoho varování a úniku informací médiím.

I když by totožnost špiona měla být nejdříve potvrzena oficiálně MS, reportér Chuck Ross z Daily Caller informoval, že detaily poskytnuté deníkům The Washington Post a The New York Times „perfektně sedí“ s jeho březnovou zprávou o Stefanu Halperovi, profesoru na Cambridgi, který má úzké vztahy se CIA a MI6.

Halper kontaktoval Page, Papadopoulose a dalšího poradce, Sama Clovise, během kampaně 2016.

Halperův vztah s Papadopoulosem začal e-mailem 2. září 2016, v němž Halper Papadopoulosovi nabídl konzultace a možnost vypracování strategického dokumentu z oblasti energetiky v Turecku, Izraeli a na Kypru. Jako odměnu Halper Papadopoulosovi nabídl 3 000 USD. Během jedné schůzky se Halper Papadopoulose zeptal, zda ví něco o e-mailech, ke kterým se dostali Rusové nabouráním se do serveru Demokratického národního výboru. Papadopoulos dle zdrojů z Daily Caller popřel, že by cokoliv věděl.

Na „ruskou otázku“ a e-maily se Papadopoulose ptala i Halperova asistentka, Azra Turková, která s Papadopoulosem popíjela a očividně flirtovala. Turková si momentálně nechala zrušit své telefonní číslo. Halper na dotazy Daily Caller neodpovídá.

Papadopoulos přiznal, že lhal FBI o svém spojení s jiným profesorem, Josephem Mifsudem.

V dubnu 2016 Mifsud Papadopoulosovi řekl, že ví o přístupu ruské vlády k e-mailům Clintonové. O dva týdny později se Papadopoulos údajně zmínil o této záležitosti vrcholnému australskému diplomatovi, když spolu popíjeli.

Dle informací, které obdržel deník New York Times, FBI nyní tvrdí, že právě tato konverzace s australským diplomatem dala podnět k dvouletému vyšetřování údajné tajné domluvy mezi Ruskem a Trumpovou kampaní.

Vyšetřování doteď nepřineslo o jakékoli tajné domluvě žádný důkaz.


Přeložil: J.S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.