Americký prezident Donald Trump podepsal 3. května 2018 na Národní den modliteb výkonné nařízení s názvem „Založení iniciativy víry a příležitosti Bílého domu“. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Americký prezident Donald Trump podepsal 3. května 2018 na Národní den modliteb výkonné nařízení s názvem „Založení iniciativy víry a příležitosti Bílého domu“. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Americký prezident Donald Trump podepsal výkonné nařízení, které umožňuje náboženským skupinám vyjádřit svůj názor ve Washingtonu a ochraňuje náboženské organizace před vládními vlivy.

Trump podepsal dokument 3. května, v den, který prohlásil za National Prayer Day (Národní den modliteb). Nařízením se zřizuje tzv. „Iniciativa víry a příležitosti Bílého domu“ (White House Faith and Opportunity Initiative ), jejímž úkolem je informovat prezidenta o dopadech politiky na náboženské skupiny a dohlížet na ochranu náboženských organizací před vládními vlivy.

„Iniciativa pomůže při návrzích nových strategií, které budou brát v potaz nepostradatelnou roli víry v našich rodinách, společenstvích a naší skvělé zemi,“ řekl Trump. „Tento krok děláme kvůli tomu, že víme, že při řešení mnoha a mnoha problémů a při různých výzvách je víra daleko silnější než vláda a nic nemá větší sílu než Bůh.“

Od té doby, co Trump nastoupil v roce 2017 do úřadu, podnikl sérii kroků k ochraně náboženské svobody.

4. května podepsal nařízení adresované IRS (finanční úřad spadající pod ministerstvo financí, pozn. red.), aby zvolnilo v prosazování Johnsonova dodatku, který zakazuje náboženským organizacím zapojovat se do politických proslovů a aktivit pod hrozbou odebrání jejich statusu osvobozeného od daňové povinnosti.

20180503-Trump-SamiraBouaou-3895
Prezident Donald Trump se v Růžové zahradě Bílého domu ve Washingtonu zúčastnil Národního dne modliteb, 3. května 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

V říjnu minulého roku zavedlo ministerstvo spravedlnosti 20 principů náboženské svobody do strategie vedení soudních sporů s cílem ochraňovat náboženskou svobodu. 

Letos v lednu vytvořilo ministerstvo zdravotnictví Oddělení etiky a náboženské svobody, jehož účelem je prosazovat existující zákony ochraňující právo Američanů na výběr lékařské péče v souladu se svým náboženským přesvědčením.

„Naše země byla založena na modlitbách,“ řekl Trump. „Naše komunity drží pohromadě díky modlitbám. A náš národ bude obnoven tvrdou prací, moudrostí a modlitbami.“

Americký prezident v lednu také podpořil Pochod za život (March for Life). I když nejde o náboženskou událost, náboženské skupiny jej často podporují, protože zvyšuje povědomí o interrupcích nenarozených dětí.  Trump obnovil i tzv. Mexico City Policy, která zabraňuje vyplacení 9 miliard USD z kapes daňových poplatníků na dotování globálního interrupčního průmyslu.

Šéf Bílého domu také zmínil, že jeho administrativa bojuje proti náboženské perzekuci po celém světě: „Co se děje, je příšerné. Podnikáme v tom kroky.“


Přeložil J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.