Člen podzemní církve držící Bibli během vánoční bohoslužby v Pekingu. (Greg Baker / AFP / Getty Images)
Člen podzemní církve držící Bibli během vánoční bohoslužby v Pekingu. (Greg Baker / AFP / Getty Images)
Současný čínský režim se v rostoucím boji proti křesťanství a náboženské svobodě rozhodl nově zakázat prodej Bible a dalších křesťanských knih prostřednictvím internetových obchodů.

Začátkem dubna letošního roku si čínští křesťané všimli, že všechna on-line knihkupectví a portály pro elektronické nakupování dostupné z pevninské Číny odstranily ze své nabídky Bibli.

Řada on-line prodejců se v rozhovoru pro stanici BBC vyslovila, že v březnu obdrželi pokyn od úřadu pro kybernetickou bezpečnost, aby do konce března odstranili ze své nabídky knihy s křesťanskou tématikou.

„Pokyn zavést cenzuru obvykle nepřichází v právní formě, avšak jeho nedodržení znamená, že váš on-line obchod velmi brzo skončí,“ dodal jeden z prodejců.

Na čínském webu Weibo, platformě podobné Twitteru, byl počet výsledků hledání klíčového slova Bible drasticky snížen. Tento fakt vyvolal podezření, že webový portál cenzuroval klíčové slovo na objednávku režimu.

Jelikož kniha nikdy nebyla oficiálně schválena čínským režimem k publikaci, kamenná knihkupectví v Číně nikdy veřejně Bibli nenabízela. Místní křesťané musí zakoupit svou svatou knihu skrze státní kostely, jež jsou pod kontrolou režimu. I zde je prodej Bible přísně kontrolován a sledován. Čas od času dle rozmaru režimu je kniha i touto cestou nedostupná.

Zákaz vstoupil v platnost ve stejnou chvíli, kdy se režim zavázal respektovat a chránit svobodu náboženského vyznání svých občanů. Jen velmi málo mezinárodních pozorovatelů bralo tento závazek vážně. Dokument vydaný Komunistickou stranou Číny zmiňuje, že náboženská svoboda je založena na národních podmínkách a měla by se přizpůsobit potřebám socialistické společnosti.

Ve stejnou chvíli jsou Čína a Vatikán blízko k dosažení dohody o obnovení diplomatických vztahů. Delegace čínských katolických zástupců, která vystupuje pod kontrolou čínského režimu, navštívila koncem března Svatý stolec. Účelem návštěvy bylo prodiskutovat obnovení dohody. Vatikán nicméně oficiálně tato jednání nepotvrdil.

Od začátku šedesátých let minulého století byly diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi přerušeny. Důvodem byl požadavek režimu, aby jmenování biskupů v Číně probíhalo pod taktovkou komunistické strany. Jak se zdá, současný papež František je údajně připraven dohodu o podmínkách Pekingu přijmout.

Podle zprávy organizace Freedom House čínský režim od roku 2014 dramaticky zintenzivňuje pronásledování křesťanů. Zástěrkou má být hrozba západních hodnot.

Noviny Epoch Times v minulých měsících informovaly, že policejní složky využívaly výbušniny k demolici hlavního podzemního kostela a řadu špionážních technik včetně instalovaní kamer ve snaze kontrolovat a špehovat křesťany během oslav Vánoc.


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.



Čtěte také: 

Azyl v ČR získalo osm čínských křesťanů. Svoboda náboženství se v Číně zhoršuje, říká nová zpráva Amnesty International

Podvolil se papež Komunistické straně Číny? (video)

Zážitky z Číny: „Pravý" čínský křesťan musí milovat komunistickou stranu

Destrukce kostelů a pohřbívání zaživa je poslední ze série čínské anti-křesťanské politiky