20180425-lynch
11 kongresmanů naléhá na trestní stíhání Clintonové, Comeyho, Lynchové a šesti dalších. (Getty Images)
V USA se odvíjí silný boj o moc mezi demokraty a republikány, který se odráží v politice, ale i v médiích. Od volebního období se přetřásá případ údajného zasahování Ruska do průběhu prezidentské volební kampaně. Na jedné straně obviňují demokraté Trumpa ze spolupráce s Ruskem – a na druhé straně dochází k vyšetřování Obamova kabinetu, který měl údajně vykonstruovat obvinění Trumpa, aby mohl nechat odposlouchávat jeho volební tým.

Nyní jedenáct členů kongresu žádá trestní vyšetřování vrcholných členů Obamova kabinetu včetně Hillary Clintonové, Jamese Comeyho a Loretty Lynchové.

V dopise zaslaném 18. dubna 2018 generálnímu prokurátorovi Jeffovi Sessionsovi a řediteli FBI Christopheru Wrayovi zákonodárci poukazují na celkem osm konkrétních úředníků.

Dopis obsahuje seznam potenciálních trestných činů, které jsou postihnutelné peněžitou pokutou a odnětím svobody. Zákonodárci se opírají o důkazy, které vypluly na povrch po nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

Členové kongresu obviňují bývalého ředitele FBI Comeyho z pochybení při vyšetřování a obstrukcí v případu úniku e-mailové korespondence Hillary Clintonové. Tehdy měl údajně rozhodnout o jejím zproštění viny ještě předtím, než vyslechl ji samotnou a 17 dalších klíčových svědků. Dále také z křivé přísahy, neboť o tomto rozhodnutí během výpovědi pod přísahou lhal. Comey také zapříčinil únik utajovaných informací příteli s úmyslem dostat je do médií, prohlašují kongresmani.

Také požadují vyšetřování bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové za zakrývání plateb v rámci prezidentské kampaně, které uskutečnila skrze právní firmu do společnosti Fusion GPS. Tato společnost měla vypracovat opoziční průzkum zaměřený na vytvoření složky dnes známé jako Steelův dokument obsahující podvržené informace a nepotvrzená prohlášení o současném prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Zákonodárci dále obviňují bývalou generální prokurátorku Lorettu Lynchovou za obstrukce a pochybení během vyšetřovací, kdy měla údajně vyhrožovat informátorovi v případu Uranium 1 s cílem zamezit mu v rozhovoru s vyšetřovateli. Další obvinění směřují na bývalého ředitele FBI Andrewa McCaba, který měl údajně několikrát křivě svědčit pod přísahou a povolil únik informací v rozporu s politikou FBI. Zasedání dalo McCabovi výpověď na základě stejných obvinění.

Dopis kongresmanů také doporučuje započetí vyšetřování vrcholových úředníků FBI Petera Strzoka a Lisy Pageové ve věci jejich účasti na odstranění jména prezidenta Baracka Obamy z prohlášení o zproštění viny ve věci uniklé e-mailové zprávy Clintonové.

Další obvinění zahrnují Comeyho, McCaba, bývalou výkonnou generální prokurátorku Sally Yatesovou a bývalou zástupkyni úřadující generální prokurátorky Danu Boenteovou, které měly údajně podepsat příkaz k započetí sledování dobrovolníka z Trumpova volebního týmu Cartera Page.Článek byl redakčně zkrácen


Přeložil a upravil Milan Kajínek; Zdroj.


Čtěte také:

Vyšetřování: Jak došlo k nelegálnímu sledovaní Donalda Trumpa během volebního období

Vyšetřování: Fusion GPS a „pojistná taktika“ k zabránění Donaldu Trumpovi v získání postu prezidenta

USA: Interná správa by mohla ukončiť vyšetrovanie Trumpa a viesť k trestnému vyšetrovaniu úradníkov FBI a ministerstva spravodlivosti USA


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.