Orel královský zahnízdil v Česku poprvé před 20 lety. Od té doby počty hnízdících párů přibývají. (AngMoKio – selfmade photo at Deutsche Greifenwarte (Burg Guttenberg) / CC BY-SA 2.5)
Orel královský zahnízdil v Česku poprvé před 20 lety. Od té doby počty hnízdících párů přibývají. (AngMoKio – selfmade photo at Deutsche Greifenwarte (Burg Guttenberg) / CC BY-SA 2.5)
Dravec vznešeného jména, orel královský, bývá klenotem mezi českými dravci. Mnoha párům již začala hnízdní sezóna. Ornitologové s potěšením konstatují, že loňský rok byl pro orly velmi vydařený a 10 úspěšně vyvedených mláďat je druhým nejlepším výsledkem od roku 1998, kdy v Česku orli královští zahnízdili vůbec poprvé.

Po velmi úspěšném loňském roce, kdy ornitologové zaznamenali 11 teritoriálních párů a 10 úspěšně vyvedených mláďat, budou ochranáři s napětím sledovat, jak se bude orlům královským dařit letos.

Současně to však byl loni i historicky první rok, kdy se hned dva orli královští stali oběťmi otrávených nástrah. Po travičích a jedovatých nástrahách pátrá v rámci projektu PannonEagle Life speciální jednotka České společnosti ornitologické. Ochranáři zároveň všechna hnízda orlů královských sledují, aby ptákům zajistili klid pro hnízdění a mohli zasáhnout v případě ohrožení hnízd člověkem nebo například nepřízní počasí.

Zdaleka ne všem orlím párům se ale podaří dovést svá mláďata až k samostatnosti. Orli královští si totiž stavějí nestabilní hnízda, která se mohou vlivem silného větru zbortit nebo z nich mladí orli vypadnou. K nepříznivým přírodním vlivům se loni bohužel přidal i člověk – dva orli královští byli na našem území otráveni karbofuranem.

„Většina orlích párů se vrátila na místa, kde hnízdili i v loňském roce. Ve všech případech si ale orli postavili nová hnízda – žádná dvojice neobsadila hnízdo z minulých let. Jeden pár se odstěhoval do Rakouska, ale namísto toho jsme objevili jedno hnízdo úplně nového páru. Ten sice tvoří nedospělí ptáci, ale i u mladých orlů existuje velká naděje na úspěšné hnízdění,“ uvádí David Horal z České společnosti ornitologické. Celá populace orlů královských se v rámci České republiky nachází na Moravě.

Labilní hnízda jsou sledována

„Orli královští si svá hnízda staví často na vršcích stromů nebo vyčnívajících větvích, a proto není neobvyklé, že se stavba při nepřízni počasí zbortí. Mláďata ale překvapivě často pád přežijí a je pak možné je buď vysadit na prázdné hnízdo v blízkém okolí, kde si je rodiče najdou, nebo je adoptovat do jiné orlí rodiny,“ popisuje David Horal z České společnosti ornitologické.

Pokud je to technicky možné, ornitologové při kontrolách hnízd nestabilní stavby zpevňují. Ne všechna hnízda je ale možné zabezpečit. „Loňský pád jednoho orlího hnízda bohužel nepřežil ani jeden ze tří sourozenců. Naopak mládě vypadlé z jiného hnízda bylo úspěšně přemístěno a adoptivní rodiče, kterým se vylíhl jedináček, tak nakonec odchovali dvě mláďata,“ popisuje Horal.

„V porovnání s ostatními zeměmi v Panonské oblasti je v Česku zdaleka nejmenší populace orlů královských – loni to bylo 11 párů, zatímco v Maďarsku hnízdí více než 200 párů a na sousedním Slovensku přes 50 párů. Bohužel u otrávených orlů královských je situace opačná a Česko má zdaleka nejvyšší skóre – za loňský rok byly dva ze čtyř případů otrav zaznamenány právě u nás,“ konstatuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Právě tento klenot mezi českými dravci je přitom i vlajkovým druhem projektu PannonEagle Life, který má za cíl potírání ptačí kriminality v Panonské oblasti, tedy v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku a v Srbsku.

Právě po otrávených nástrahách a jejich obětech pátrá terénní psí jednotka České společnosti ornitologické. Jednotka se věnuje jak podezřelým nálezům, tak i preventivní činnosti v místech, kde už se trávilo.

Vedle ilegálního trávení čelí orli královští také dalším nebezpečím vyplývajícím z lidské činnosti. Jedni z nejvzácnějších hnízdících druhů dravců v České republice hynou například na sloupech elektrického vedení a velmi špatně snášejí vyrušování na hnízdištích.

„Místa, kde orli královští hnízdí, z ochranářských důvodů nezveřejňujeme, abychom předešli vyrušování orlů v pro ně velmi citlivém hnízdním období,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek.

Všechna známá hnízda navíc ornitologové sledují, aby mohli ptákům ve spolupráci s vlastníky pozemků a lesníky zajistit klid a případně zasáhnout, pokud by bylo hnízdo ohroženo lidmi nebo třeba jen nepřízní počasí.

Ochranáři netrpělivě očekávají zařazení orla královského mezi zvláště chráněné druhy, které aktuálně připravuje Ministerstvo životního prostředí.

20180424-orel2
V letošní sezóně vyvedli orli královští celkem 10 mláďat. (Luboš Mráz / Naturfoto.cz)

Orel královský hnízdí v Česku 20 let

Na dvacátou hnízdní sezónu orlů královských vrhá stín nelegální činnost travičů. „Loni jsme poprvé zaznamenali vedle jiných otrávených ptačích druhů i orla královského, a to hned ve dvou případech. Je to smutný paradox, protože v tomto roce Česká společnost ornitologická vstoupila do mezinárodního projektu na ochranu dravců PannonEagle Life, jehož vlajkovým druhem je právě orel královský,“ konstatuje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO a upozorňuje:

„Otrava hned dvou jedinců tak vzácného druhu, jako je orel královský, jen dokazuje, jak je tento nebezpečný a nezákonný fenomén – pokládání otrávených nástrah – rozšířený.“

Právě ty nejnebezpečnější lokality, na kterých už traviči zabíjeli, má teď Česká společnost ornitologická ve svém hledáčku. Na místa, kde byli v minulosti otrávení dravci nalezeni, se nyní bude pravidelně vydávat psovodka Klára Hlubocká s retrívrem Samem, který úspěšně dokončil náročný výcvik na hledání otrávených nástrah. Tým bude v rizikových oblastech působit především jako prevence ptačí kriminality.

V loňské sezóně ornitologové zaznamenali celkem 11 teritoriálních párů orlů královských, u kterých se dalo předpokládat, že zahnízdí. Osm z nich si následně skutečně postavilo hnízdo a kromě jedné dvojice všechny ostatní zahnízdily. Pět párů nakonec úspěšně vyvedlo celkem 10 mláďat.

Polovina mláďat dostala satelitní vysílačky, díky kterým budou ornitologové moci sledovat další osud těchto impozantních dravců.

Orel královský je mohutný dravec ze skupiny jestřábovitých.

Větší samice má rozpětí křídel přes dva metry a může vážit až 4,5 kg. Pro dospělé ptáky (od 5.–6. roku života) je charakteristická nažloutlá až bělavá hlava a šíje a bílé podlouhlé skvrny na lopatkách. Právě velké bílé plochy, které připomínají královský hermelín a impozantní velikost, dala orlům královským jejich druhový název. Mláďata jsou méně kontrastní a jsou světlejší než dospělci.

Na stavbě nového hnízda začínají orli královští pracovat již v listopadu. Koncem března pak samice snáší obvykle 2–3 vejce. Na začátku května se následně líhnou mláďata, která však hnízdo opouští až na konci července. Orel královský loví především středně velké savce (např. sysly), ale také ptáky a přiživuje se i na mršinách. Česká republika (Morava) tvoří západní hranici areálu orla královského.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.