Ilustr. foto. Tureční studenti protestují. (ADEM ALTAN / AFP / Getty Images)
Ilustr. foto. Tureční studenti protestují. (ADEM ALTAN / AFP / Getty Images)
Ne všichni sdílejí politiku prezidenta Erdoğana. Podle Amnesty Internatonal (AI) se 19. března studenti Bosporské univerzity v Istanbulu účastnili nenásilného protestu proti tureckým vojenským operacím v Afrínu v severní Sýrii.

Následně tři istanbulské soudy poslaly do vazby deset studentů za „propagandu ve prospěch teroristické organizace“. Dalších sedm bylo propuštěno na kauci. AI požaduje jejich okamžité a bezpodmínečné propuštění. 

17 studentů Bosporské univerzity, kteří protestovali proti tureckým vojenským operacím v syrském Afrínu a strávili kvůli tomu i dva týdny ve vazbě, se 3. a 5. dubna dostalo v Istanbulu před tři různé trestní soudy. Žalobce požadoval prodloužení jejich vazby z důvodu „propagandy ve prospěch teroristické organizace“, za což lze uložit až 5 let vězení.

Istanbulský trestní soud č. 8, který posuzoval žalobcovu žádost o vazbu pro 7 ze 17 studentů, uvalil dne 3. dubna předběžnou vazbu na čtyři studenty. Zdůvodnil to tak, že „jelikož fotografické záběry odhalily, že dle jejich otevřených úst šlo určit, že vykřikovali slogany, a tudíž se aktivně a nepřerušovaně účastnili protestu, při kterém došlo i na vyvěšení transparentů s nápisy.

20180416-turecko2
Ilustr. foto. (ADEM ALTAN / AFP / Getty Images)

Istanbulský trestní soud č. 6, který posuzoval případ osmi studentů, uvalil předběžnou vazbu na pět z nich na základě toho, že „drželi transparenty a vykřikovali hesla“. Tyto dva soudy podmínečně osvobodily a na kauci propustily zbývajících šest studentů, protože fotky dosvědčovaly, že ač byli přítomní, neúčastnili se aktivně protestu. Istanbulský trestní soud č. 2 uvalil vazbu na jednoho ze dvou zadržených studentů.

Ve vazbě zůstává deset z nich, další byli propuštěni na kauci. Svou účastí na protestu studenti uplatnili své právo na svobodu vyjadřování a pokojné shromažďování, které je zaručeno jak národními, tak mezinárodními zákony.

Studentské protesty propukly koncem března do počátku dubna, 17 studentů z istanbulské Bosporské univerzity bylo vzato do policejní vazby za organizaci pokojného protestu v univerzitním kampusu. Byl svolaný proti turecké vojenské operaci v Afrínu v Sýrii. Vyslechli si obvinění z „propagandy ve prospěch teroristické organizace“.

Co oznámil Erdoğan

V reakci na protest a první zadržené turecký prezident oznámil: „Najdeme ty teroristické studenty a budeme konat, co je třeba. Akademici na našich univerzitách by se rovněž měli mít na pozoru. Pokud najdeme spojení mezi těmito studenty a akademiky, podnikneme vůči nim rovněž nutné kroky.“

Když 24. března prezident Erdogan opět komentoval zadržení studentů, řekl: „Tito komunističtí studenti, tito terorističtí nepřátelé státu nedostanou právo na univerzitní vzdělání.“

Právo na svobodu slova je zaručeno v článku 10 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a v článku 19 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech (ICCPR), jejichž je Turecko signatářem. Ačkoliv mezinárodní zákony o ochraně lidských práv umožňují jistá omezení svobody slova, taková omezení musí splňovat tři přísné podmínky:

  • musí být obsažena v zákoně;
  • musí být omezena na konkrétní důvody, jako např. národní bezpečnost, veřejný pořádek nebo respektování práv či reputace ostatních;
  • musí být nezbytná a přiměřená pro dosažení jednoho z přípustných důvodů.

12. dubna AI spustila petici za propuštění tureckých studentů obviněných za protiválečné protesty.Čtěte také: Afrín: Kdy jsou novináři označeni za teroristy


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.