Na profilu europoslance T. Zdechovského jsou zdokumentovány dosavadní nálezy a práce s identifikací pozůstatků. (Tomáš Zdechovský / FB)
Na profilu europoslance T. Zdechovského jsou zdokumentovány dosavadní nálezy a práce s identifikací pozůstatků. (Tomáš Zdechovský / FB)


Europoslanci pátrali po pohřešovaných lidech na Kypru


Brusel/Kypr – Občanské války bývají nejtragičtější. Další následnou tragédií, která tyto války doprovází, je mizení lidí, kteří jsou pak dlouhé roky nezvěstní. A zpravidla již bývají po smrti.

Kvůli občanským nepokojům se na Kypru v letech 1963–1974 ztratilo přes 2 000 lidí. Nalezením těl, identifikací a návratem ostatků příbuzným se zabývá tamní Výbor pro pátrání po zmizelých lidech, jehož provoz je ze 75 % financován Evropskou unií. Europoslanci z Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), se proto vydali na Kypr zkontrolovat dosavadní činnost.

„Situaci stále pohřešovaných osob na Kypru po místních občanských bojích vnímáme v europarlamentu velmi citlivě, protože se umíme vcítit do situace pozůstalých, kteří nevědí, co se jejich příbuznými stalo. Podobné zkušenosti velice často nechávají v rodinách hluboká traumata, kdy jediným lékem je alespoň nalezení těl a umožnění důstojného pohřbu,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který se mise účastní.

Pozdě, ale přece...

Kyperský Výbor zmizelých osob vznikl až v roce 2006, kdy se zástupci kyperských Řeků a Turků dohodli na společném postupu při pátrání po masových hrobech, exhumacích a identifikacích osob pomocí DNA testů a antropologických výzkumů. Cíl najít přes dva tisíce těl zmizelých Kypřanů se už podařilo naplnit zhruba z poloviny. Nalezeno bylo 1 224 těl, díky vzorkům krve od příbuzných experti identifikovali už 868 osob.

20180406-fb
 
„Procházíme kosterní pozůstatky lidí zastřelených dvěma i více ranami do hlavy. Třetina z nich jsou ženy a děti. Těžko se k tomu něco říká. Podobná zvěrstva jsem viděl v Bosně a Hercegovině. ...Ale je dobře, že se do toho obě komunity pustily. Doufají, že poznání historie je cesta k usmíření. Ale bude hodně dlouhá,“ sděluje auroposlanec Zdechovský na sociální síti.

Česko by mohlo pomoci s financováním projektu

Evropská unie činnost Výboru podporuje na základě několika rezolucí, které požadují odškodnění pro rodiny pozůstalých. Investovala do něho mezi lety 2006–2018 částku 22,5 milionu EUR a kryje tak 75 % nákladů. Druhým největším donátorem je kyperská vláda s 2,8 miliony EUR. Na financování se ale podílejí i vlády Spojených států, Turecka, Holandska, Německa, Řecka, Irska nebo také Kuvajtu.

Proto se v nejbližší době obrátí Zdechovský i na české ministerstvo zahraničí s žádostí o alespoň symbolickou podporu tohoto humanitárního projektu, který pomáhá zahladit vzájemné nepřátelské vztahy mezi řeckou a tureckou komunitou, jež jsou od roku 1974 odděleny plotem. Na projekt už přispělo například 10 000 euro také Slovensko.

„Jsem rád, že se na evropské úrovni zabýváme i těmito tématy, nepřecházíme je a nezlehčujeme. Našim cílem musí být brzké sjednocení Kypru a tento projekt k němu určitě může výrazně napomoci,“ uzavírá Zdechovský.

Okupace měla pro Kypr tyto důsledky:

  • ztráta 36,2 % území

  • asi 200 000 řeckých Kypřanů bylo násilně vyhnáno ze svých domovů a stále je jim odpírán nárok na návrat jejich majetku

  • 1 400 lidí je stále pohřešováno a turecká strana odmítá spolupracovat při pátrání

  • 43 000 vojáků z Turecka je stále usazeno na okupovaném území, čímž se z něj stává nejmilitarizovanější oblast na světě

  • asi 160 000 Turků bylo na Kypr vysláno, aby osídlili okupované území

  • 57 000 z původních 116 000 tureckých Kypřanů opustilo Kypr z důvodů ekonomických, sociálních a morálních, které byly spojeny s okupací

  • ilegální prodej majetku patřícího řeckým Kypřanům

  • ničení helénského a křesťanského kulturního dědictví na okupovaném území

Podle Turecka vstoupila vojska na Kypr v roce 1974, aby tak zachovala mír a ochránila turecké Kypřany. Učinila tak v souladu se smlouvou uzavřenou mezi Řeckem, Tureckem a Velkou Británií v Curychu.

Více informací o misi:

http://www.europarl.europa.eu/news/fr/press-room/20180403IPR00801/cyprus-progress-of-the-investigations-in-the-committee-on-missing-persons

http://www.parikiaki.com/2018/04/ep-delegation-lends-support-to-efforts-to-locate-remains-of-missing-persons-in-cyprus/

http://cyprus-mail.com/2018/04/04/meps-call-access-military-sites-search-missing/

Fotky a postřehy z mise:

https://www.facebook.com/zdechovsky/posts/10156460230224171


Podle zdroje: TZ Spokesperson/ PR manager J. Fialová, mundo.cz


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.