Německé noviny, které se objevily na tiskovém pultu v Berlíně 6. července 2015. (John Macdougall / AFP / Getty Images)
Německé noviny, které se objevily na tiskovém pultu v Berlíně 6. července 2015. (John Macdougall / AFP / Getty Images)


Čínští analytici odhalují, proč Čína může v obchodní vojně víc ztratit než získat

Podle nejnovějších zpráv USA zamýšlejí zavedení zvýšeného cla na čínské výrobky. Hlavní německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung vyzval státy Evropské unie, aby se k USA přidaly a proti nečestným obchodním praktikám Číny „bojovaly po boku Washingtonu”. Čínská vláda nadměrně dotuje státní výrobu oceli, čímž přesycuje trh. To přineslo pokles cen a vyvolalo v USA nevoli. USA zavedly na oceli zvýšený celní tarif. V počátečním seznamu zemí s vyšším clem byly kromě Číny rovněž státy Evropy, později však získaly členské státy EU a Kanada, Mexiko, Austrálie a další výjimky.

Sjednocení proti čínskému režimu

„Západní národy by se měly sjednotit, aby bojovaly za volný obchod a vlastní sociální a ekonomické modely,” tvrdí se v úvodníku novin Frankfurter Allgemeine Zeitung z 22. března. Místo zintenzivňování obchodního napětí „Evropa by si měla být s USA blízká”. Autor navrhl partnerům na obou stranách Atlantiku uzavřít obchodní dohodu.

Následující den vyšel úvodník s názvem „Bezvýsledné naděje”, v němž se autor zastává použití sankcí na potrestání Číny za krádež duševního vlastnictví Západu. Čína má záměr získat koupí většinového podílu v strategických podnicích Západu klíčové technologie nebo know-how. Podle článku Západ doufal, že když umožní Číně vstoupit do globální ekonomiky, ta znovu nastartuje Čínu, aby se stala otevřenou společností. Toto úsilí selhalo. „Čína veřejně vyjádřila svůj zájem stát se hegemonií. V úsilí čelit takovéto zemi musí Západ zabránit úniku klíčové technologie. Vysoké sankce jsou jedním z protiopatření,” píše autor článku.

20180404-cina2
Vlajky Rady Evropské unie na summitu vedoucích představitelů Evropské rady v Bruselu, Belgie, 23. března 2018. (Jack Taylor / Getty Images)
 
Další hlavní noviny, Handelsblatt, vydaly 22. března editorial, který také vyzývá Evropu, aby se proti Číně postavila. „Pokud Čína nezmění svoji politiku vůči zahraničním firmám v Číně, Evropané by měli v co největší míře zabránit čínským investicím do evropských podniků.”

Američtí představitelé vyjádřili touhu spolupracovat se spojenci v EU a Japonsku na řešení agresivní obchodní strategie Číny. „Každý, kdo obchoduje s Čínou, čelí problému krádeže duševního vlastnictví,” řekl obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro 22. března během tiskové konference.

Čína může ztratit ještě víc

Podle hongkongského analytika Liao Š'-minga byli dosud představitelé Číny v jednání pasivní, neboť nepředpokládali, že USA skutečně začnou jednat. Zvýšené clo a sankce považovali pouze za sliby na získání hlasů, díky kterým prezident Trump vyhrál volby.

Mezitím čínský blogger s pseudonymem Man-cu Jung-š ', který pravidelně komentuje domácí ekonomické dění, napsal článek o čínské závislosti na americkém trhu. Pokud se podle článku podíváme na druhy zboží, které Čína z USA potřebuje, vidíme, že Čína má velmi malý manévrovací prostor a nemůže si import z USA dovolit omezit.

Zbožím s nejvyšší prioritou jsou elektromechanické a audio zařízení. Pokud je Čína nebude mít z USA, může je začít dovážet z Japonska nebo Jižní Koreje. Vztahy s těmito zeměmi má však dlouhou dobu na bodě mrazu.

Druhou kategorií s vysokou prioritou jsou letadla, auta, lodě a další dopravní zařízení. Čínský režim by chtěl nejraději dovážet americké, protože splňují vysoké bezpečnostní normy. Další možností je začít dovážet dopravní prostředky z EU, to však EU poskytne příležitost zvýšit ceny.

20180404-cina3
Letouny ve výstavbě v montážním závodě společnosti Boeing v severní části Charlestonu v Jižní Karolíně dne 25. března 2018. Na dodávku čekají zbrusu nové Boeingy 787 určené pro společnosti China Southern Airlines a Air China. (Luc Olinga / AFP / Getty Images)

Třetí kategorii představují zemědělské produkty. Dovážené potravinové produkty tvoří více než 20 % čínské potravinové výroby. Čínský režim podle bloggera závisí na dovozu levných potravin, protože pouze tak může potlačit rostoucí ceny domácích zemědělských produktů. Je velmi nepravděpodobné, že by Čína v obchodní válce riskovala zvyšování cen potravin na vlastním území.

Naproti tomu USA začaly zvýšeným clem omezovat nejdováženější výrobky z Číny (číslo 1 – elektronika, číslo 4 – levné kovy), přičemž další výrobky, jako hračky nebo textil jsou zanedbatelné.

Čínský režim už změkčil svoji původně nepřátelskou rétoriku. Čínský velvyslanec v USA Cchuej Tchien-kchaj řekl v rozhovoru pro Bloomberg News 23. března, že pekingské orgány jsou ochotné vynaložit úsilí na minimalizaci obchodního deficitu a jsou „připraveny kupovat vice” amerického zboží.


Přeložil: Peter Petko; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.