České novinářky mezi kurdskými ženami v syrské Rojavě. (S laskavým svolením Markéty Kutilové)
České novinářky mezi kurdskými ženami v syrské Rojavě. (S laskavým svolením Markéty Kutilové)
Turecká armáda překročila 20. ledna syrské hranice. Při útocích ze vzduchu během bombardování umírají stovky civilistů. Podle OSN zemřelo už 300 civilistů, z toho přes 40 dětí.

Z města Afrínu uprchlo během posledních dnů přibližně 200 tisíc lidí, kteří jsou nuceni přejít na území kontrolované Bašárem Asadem. Nemají na vybranou. Zda probíhá genocida Kurdů na syrském území se v pořadu DVTV zeptala Emma Smetana novinářky Lenky Klicperové.

Lenka Klicperová má zprávy o masivním tureckém bombardování Afrínu a přilehlých oblastí. Kurdové museli opustit svoje tradičně obývané oblasti. Na pomoc od USA čekali marně. Proti turecké invazi s podporou Ruska se dosud nikdo nepostavil. Doposud jsou Kurdové nejpočetnější skupinou lidí, která nemá vlastní stát.

Turecko tvrdí, že bojuje proti teroristům, milicím YPG, které jsou na pojeny na PKK a v Turecku se jejich členové dopustili teroristických útoků. Novinářky k tomu sdělují, že: „Samotní syrští Kurdové nikdy v Turecku útok nespáchali“. Letošní březen je z válečné epizody nejkrvavější ohledně obětí na civilistech.

„Turecká armáda v Afrínu porušuje všechna mezinárodní práva a dopouští se tam válečných zločinů,“ konstatuje Jaromír Štětina, bývalý válečný zpravodaj z východní oblasti, pro ČT reportéry.

NATO je jediná síla, která má moc Turecko zastavit, neboť je členem NATO, sděluje J. Štětina.

Mgr. Tomáš Kaválek, analytik pro blízký Východ a severní Afriku, upozorňuje, že kurdské milice jsou na pojeny na PKK, která bojuje proti Turecku již několik desetiletí a má klíčový vliv na strategická rozhodnutí.

Markéta Kutilová informuje, že kurdské jednotky YPG a YPJ, které jsou Tureckem považovány za teroristy, svedly s Islámským státem klíčové boje, a to za cenu obrovských ztrát, jak mezi muži, tak ženami. Turecká strana hlásí, že bylo zabito na 3 600 kurdských bojovníků a bojovnic.

20180329-1. - kutilová syrie-a
České novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová jezdily na Rojavu během probíhajících bojů kurdských milicí YPG a YPJ proti  Islámskému státu. V knize Islámskému státu na dostřel I. a II. dokumentovaly statečnost syrských obyvatel a kurdských milicí v bojích, část výtěžku prodeje knih byl věnován na obnovu města Kobání.

Kurdské milice zastavily postup ISIS a osvobodily město Rakka. Od r. 2014 získaly podporu USA a z milic vznikla regulérní kurdská  armáda. Vedle Kurdů jsou jejich členy i jezídové, křesťané a Arabové.

Jejich boj není terorismem, ale boj o záchranu vlastního národa, dodává k tomu Jaromír Štětina.

Kaválek dodává: Turecko si najalo žoldáky, syrské a turecké, u kterých jsou patrny projevy islamismu.

Václav Telička, místopředseda Evropského parlamentu, míní, že jednání o tureckém vstupu do Unie by mělo být pozastaveno.

Úřad vysokého komisaře OSN ve zprávě o porušování lidských práv uvedl, že v Turecku bylo za posledních 18 měsíců uvězněno na 300 novinářů, 160 tisíc lidí uvězněno a mučeno, 152 tisíc lidí přišlo o práci kvůli svým politickým postojům a bylo zrušeno 100 tisíc webových stránek.

Lze říci, že Turecko podporuje islamistické skupiny? Tomáš Kaválek odpovídá, že ano, a nejen Turecko. USA původně podporovaly kurdské milice, ale jen v boji proti ISIS. V Afrínu nemají USA svoje klíčové zájmy.

Rusko tiše přešlo na stranu Turecka, protože podporuje prezidenta Bašára Asada. Rusko také přepustilo vzdušný prostor tureckému letectvu, upozorňuje Klicperová a doplňuje:

Rusko je klíčovým hráčem na kolbišti v Sýrii, od něho se situace odvíjí, což začíná Američany pomalu dráždit. Takže hledají způsob, jak se do války o porcování Sýrie znovu zapojit a získat tam vliv. S podporou Ruska je Bašár Asaad znovu na koni.

Proč turecký prezident označuje YPG za teroristy? To je samozřejmě záminka, jak dostat celou oblast Afrínu pod svou kontrolu, má tak pro celý svět omluvu pro invazi do Afrínu, vysvětluje Klicperová. Dalším cílem by mělo být město Mambič.

Skoro to vypadá, jako by Erdoğan hodlal obnovit Osmanskou říši.

„Kdo zemře v Afrínu, půjde do nebe,“ slibuje vojákům turecký prezident Erdoğan, s dovětkem, že „kdo není s námi, nemá právo žít s námi“. Co k tomu říci?

Fakt, že se české novinářky během asi 2–3 let pohybovaly na území, kde kurdské milice bojovaly s Islámským státem, pro ně dnes znamená, že pokud by se při své práci dostaly do tureckého zajetí, bude s nimi nakládáno jako s teroristkami. Protože za teroristky jsou Tureckem považovány.


Podle zdroje: DVTV, ČT Reportéři 


Čtěte také: Špatné svědomí NATO se jmenuje Afrín

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.