(Kyle Bearden / Unsplash)
(Kyle Bearden / Unsplash)

Pokud chcete rychle otěhotnět, měla byste možná zpomalit

Otěhotnět se dá za jednu noc, ale často to tak není. Pokud se již nějaký čas bezúspěšně pokoušíte o miminko, jistě jste trochu frustrovaní a unavení. Míváte často sex, aby to už konečně vyšlo, ale to je jen ztráta času. S tímto přístupem se k tomu ještě přidává nežádoucí stres, problémy s libidem a nedorozumění ve vztahu. Je to pochopitelné – děláte, co můžete.

Možná si myslíte, že byste měla otěhotnět co nejdříve, protože později budete na dítě příliš staří nebo že přiliš staří na nový přírůstek budou jeho starší sourozenci. Možná se obáváte, že později to s vaší plodností může být jen horší, a tak se snažíte, jak jen umíte. Zkuste však změnit své nastavení a z “režimu rychlé dítě" přejděte do režimu “připravení na dítě".

Většina párů se svou plodností začne zabývat, až když chtejí počít dítě. Jsme takto nastavení hlavně ze školy, kde se v první řadě klade důraz na prevenci před nežádoucím těhotenstvím. Zkusme se však zamyslet nad následujícím:

Vezměme si pole, které již není dlouhé roky obhospodařované. Asi žádný farmář by neočekával, že na toto pole stačí jenom porozházet semena, a hned se jim bude dokonale dařit. Potřebuje kvalitní půdu s dobrým pH, možná jí bude muset dodat nějakou výživu, a také potřebuje čas.

A není to jen o půdě. Také semena musí být správné kvality a správného množství. Možná je bude muset namočit nebo jim pomoci ve vývinu. A celkem jistě je bude muset zasít v ten pravý čas. Vaše tělo a tělo vašeho partnera jsou na tom stejně. Pokud jste dosud neuvažovali o vašem těle z hlediska "úrodnosti", sejete do nezkultivované země.

20180324-tehot2
Ilustr. foto. (Marcos Moraes / Unsplash)

Vaše plodnost je ovlivňovaná nejen samozřejmými věcmi, jako jsou např. antikoncepční tablety, nadváha, alkohol, káva a cigarety, ale také podvýživou, pohlavními chorobami, užíváním léků, třebaže jenom léku proti kašli, užíváním lubrikantů (dokonce i přírodních), stresem a emocionalitou - a to je jen pár věcí z dlouhého seznamu. Chcete-li zvýšit svoji šanci na početí, klíčem je být si vědom těchto faktorů.

Úpřimně a bez odsuzování zhodnoťte svůj a partnerův životní styl. Začněte 12týdenní plán s odborníkem v oblasti zdravotnictví, abyste zajistili, že vaše vnitřní a vnější prostředí bude pro plodnost skutečně vhodné.

Proč 12 týdnů?

Je mnoho důvodů, zde jsou hlavní tři:

1. Jakýkoli rostlinný výživný prostředek potřebuje tři měsíce, aby mohl být integrován do vašeho těla.

2. Spermii trvá 90 dní, některé zdroje uvádějí až 120 dní, aby dozrála.

3. Je důležité sledovat průměrný menstruační cyklus během nejméně tří měsíců, abyste viděla, jak se projevují příznaky vašich plodných dnů v reálném čase.

Ano, tento 12-ti týdenní proces vyžaduje čas, ale ve výsledku čas šetří, protože pomáhá předcházet potenciálním problémům a v případě potřeby přichází s vhodnými řešeními. Se správným přístupem může být vaše cesta k rodičovství stejně radostná jako následné držení novorozence v náručí.


Lorraine Ferrierová je expertka na ayurvédu, odbornice na přirozenou plodnost a tvůrkyní programu Fertility Joy.

Přeložil: Peter Petko; Zdroj.

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.